Jak poznáme nemocnou rybku? Toto jsou nejčastější nemoci z akvária...

Jak poznáme nemocnou rybku? Toto jsou nejčastější nemoci z akvária...

Začínáte s akvaristikou a máte obavy, že to vaše rybičky nemusí přežít? Přečtěte si tedy návod jak poznat, že je rybička nemocná. Objevte možná rizika a nejčastější nemoci, kterými rybičky mohou trpět. Poradíme vám i s vhodnou léčbou a důležitou prevencí.

Nejdříve se podívejme, proč vlastně rybička onemocní. Častou příčinou onemocnění je stres, nebo nevhodné podmínky. Jednoduše řečeno špatné vnější vlivy vedou k oslabení imunity a tím pádem i k projevu nemoci.

Co může být takovým stresovým spouštěčem? Například přesun v pytlíku, pokles teploty, špatné složení vody, nevhodné krmení, mnoho ryb v akváriu, malé akvárium, mechanické poškození (ať už od jiné ryby, nebo z nějaké nevhodné dekorace) a pár dalších. Když se sejde třeba několik takových faktorů, rybička to nemusí vydržet. Pokud máte rybiček víc, je nejlepším řešením používat karanténní nádrž, kde se nemoc projeví a neohrozíte si ostatní ryby v akváriu.

Karanténní nádrž

Tato nádrž je určená pouze k léčení, případně pro karanténu nových ryb, proto nemusí být tak veliká jako hlavní nádrž. Na druhou stranu to slouží pro rybu na týden až čtyři, takže ani použití zavařovací sklenice není dobrý nápad. Pro většinu ryb bude stačit velikost 20 litrů. Pokud si chcete ovšem koupit terčovce, nebo stovku rybek neonek, akvárium bude potřeba větší. Nádrž bude založená jednoduše, žádné dno, žádná spousta dekorací.

Je dobré tam mít něco kde se ryby mohou schovat, ideálně z keramiky, aby se to dobře čistilo. Z filtru je potřeba oddělat černé uhlí, aby případné léčení probíhalo správně. Z tohoto důvodu je dobré i málo svítit. Krmíme velmi málo. V případě léčení je dobré dokončit léčbu podle návodu. Výhoda je v tom, že si nenecháváte zbytky léčiva v hlavním akváriu, takže je menší riziko, že by vám další léčba nefungovala. Navíc snižujete možnost nakažení ostatních ryb v akváriu, protože se případná nemoc projeví zde, ne až v hlavním akváriu. U nových ryb je vhodné nechat je 14 dní v karanténě.

Jak poznáme nemocnou rybu?

Stejně jako u lidských nemocí to začíná často méně nápadným příznakem, postupně se přidávají další, až je zřetelně poznat o co jde. Většinou bude mít ryba stažené ploutve, nebo se začne otírat o vybavení v akváriu, může také začít hubnout, významně změní své chování a polohu ve vodním sloupci, nebo jenom vybledne. Po nějaké době začnou více specifické znaky nemocí.

Nemoci a jejich léčení

Pokud si nejste jistí co za nemoc ryba má, v ideálním případě zkuste rybu s příznaky co nejlépe vyfotit a přijít do nějakého obchodu za alespoň trochu zkušenějším akvaristou. Nezapomínejte, že správné hodnoty vody předchází vypuknutí různých nemocí. Pokud už nemoc propukla, vždy je potřeba dodržovat návod u léčiva.

Krupička

Nejčastější onemocnění bude nejspíše nemoc lidově zvaná "krupička", ta je způsobená parazitem Ichthyophthirius multifiliis. (Česky je tento parazit známý jako kožovec rybí.) Jedná se o parazita, který napadá povrch těl ryb. Projeví se bílými tečkami které jsou vidět pouhým okem, takže vypadá jako posypána krupicí.

Nejčastěji se ryby ze začátku otírají o předměty v akváriu, v další fázi jsou již vidět bílé tečky na těle a ploutvičkách ryb. Sekundární nemoc často bývá plíseň. Dříve se hojně používala k léčení sůl, dnes je solení pro úspěšné vyléčení zbytečné. U této nemoci je dobré "zaléčit" celé akvárium, kvůli rozmnožovacímu cyklu.

Léčíme kombinací esha exit a esha 2000 (dostupné na našich prodejnách), nebo  zvýšením teploty nad 31°C, Sera costapur atd.

Takto vypadá rybička s krupičkou.

Bakteriální rozpad ploutví /Bakteriální infekce

Tato nemoc je rozšířená hlavně u živorodých ryb. Bakterie, které tyto nemoci způsobují se nachází v každé vodě, nemoc se projeví pouze pokud ryba žije v nevhodných podmínkách a kvůli tomu má oslabenou imunitu.

Projevuje se často bílou skvrnou někde na hlavě, ploutvích a kolem žaber. U ocasních ploutví to potom vypadá jako kdyby ploutev někdo okusoval. Může se projevit také pouze vnitřně a protože nemoc pak není vidět, ryba uhyne zdánlivě bez příznaků.

Léčíme baktopurem, esha 2000 atd.

Vodnatelnost (Infekční vodnatelnost)

Nemoc, která se projevuje nahromaděním vody v těle. Proto ryby, které trpí tímto onemocněním nejčastěji mají nafouklé břicho, nebo celé tělo a začínají jim odstávat šupiny. Jako další znaky onemocnění můžeme zpozorovat vypouklé oči a vyblednutí. Příčinou bývá špatná kvalita vody, nejčastěji vysoká hladina dusitanů a čpavku.

Léčení je problematické, důležité je včasné oddělení nemocných jedinců. Dobrá kvalita vody v karanténní nádrži a léčivo esha gastrobac.

Plísně

Tato nemoc se od ostatních liší tím, že jasně vystupuje z těla ryby. Poznáte ji běžným pohledem jako chomáčkovité výrostky z těla ryby. Často jde o sekundární infekci po krupičce, nebo bakteriální nemoci.

Léčíme ji lékem mycopurem, nebo esha 2000.

Oodinium

Vytváří zlatavé tečky, podobné krupičce. Rozdíl oproti krupičce je ve velikosti a barvě teček. Krupička má tečky větší a snáze viditelné, oodinium má tečky malé a špatně viditelné, proto se většinou na onemocnění přijde až po delší době. Ryby se budou otírat o dekorace, často budou někde zalezlé.

Léčení je ideálně esha oodinex, nebo sera omnipur

Nemocí existuje ještě poměrně hodně, většinou se s nimi naštěstí nesetkáte. Důležitá je prevence, která spočívá především ve správném přístupu k akváriu. O tom, jak na to si můžete počíst v starším článku: ABRAKADABRA: AKVÁRIUM! ANEB JAK ZAČÍT..