Jak pečovat o psa v zimě?

Jak pečovat o psa v zimě?

Zima je velmi náročným obdobím nejen pro nás, ale i pro naše psí miláčky. Jak tedy pečovat o pejska v zimním období se dozvíte v našem článku.

Liší se nějak zimní strava od té letní?

V zimě se strava psů poněkud mění. Je třeba myslet na to, že jejich energetický výdej je až 1,5x vyšší než tomu je v létě. Je tedy nezbytné dbát na složení krmiva. Během zimního období totiž každý organismus vynakládá více energie potřebné k udržení konstantní tělesné teploty a také fungování všech vnitřních orgánů pro udržení správné funkce celého těla. Pochopitelně to závisí na tom, jakou fyzickou aktivitu pes v zimě má a zda žije venku či doma na gauči.

Je nezbytné, aby ve stravě byly zastoupeny bílkoviny, tuky a sacharidy. Pro psy je důležité mít zejména dostatek bílkovin, které poskytují aminokyseliny pro růst a rekonstrukci tkání. Důležité jsou však i tuky, které jsou koncentrovanou formou energie a rovněž i nosičem vitamínů A, D, E a K. Krmivo s vyšším podílem tuků je vhodné zejména pro psy, kteří s vámi nežijí ve vytopeném bytě. V případě takzvaných „gaučáků“ je třeba myslet na to, že vnitřní teplota by neměla být neúměrně vysoká, aby pejsek nedostal teplotní šok.

Dejte také pozor na to, aby váš pejsek neměl chuť na sníh. Ve větším množství může poměrně zásadně přispět k podchlazení organismu. Ve městě se navíc riskuje fakt, že společně se sněhem může být pozřen nečekaný předmět či posypová sůl, která je v tomto období téměř na každém chodníku.

Kdy je ideální obléknout psa?

Nejjednodušším indikátorem, jak zjistit, kdy je pejskovi zima, je vzít jej do zimního počasí a pozorovat jej. Ve chvíli, kdy se začne klepat a je mu evidentně zima, tak je třeba nasadit vhodný obleček. U některých plemen není třeba nasazovat obleček, neboť je chrání jejich přirozená ztráta srsti. Ta umožňuje ochránit jejich tělo před chladem či přehřátím.

U oblečku je třeba myslet na několik různých faktorů, které jsou při výběru důležité:

· Věk a zdraví psa

· Venkovní teplota

· Plemeno psa

· Délka a náročnost samotné procházky

Zahřát potřebují zejména psi s nízkou imunitou a zdravotními problémy. Případně u těch, kteří mají krátký střih nebo nemají podsadu či jsou holí. Příliš se do delších procházek nedoporučuje dávat pejskovi pletené svetry. Pokud tento obleček navlhne, tak může u psa způsobit prochladnutí.

Ve velkém mrazu nechte chlupáče doma

Velké procházky jsou v mrazech téměř tabu a raději se doporučuje psa vzít na několik menších procházek, aby nestihl prochladnout. Doporučuje se společný běh, aportování či jiná pohybová aktivita. Je třeba dávat pozor na zamrzlé vodní plochy, které v případě nedostatečného mrazu nemusí být pevné a chlupáč by mohl velmi rychle prochladnout, pokud by do vody spadl.

Jak se pozná, že je pes podchlazený?

Podchlazení nastává v případě, že je snížena vnitřní teplota těla pod běžné rozmezí. U psů jsou tyto hodnoty jiné než u člověka. Za normální hodnoty se tak považuje teplota od 37,5 do 39°C. V případě vysoké fyzické aktivity může být teplota ještě o kus vyšší. Pejsek může mít zimnici, která je doprovázena apatií, letargií a únavou. Pakliže tělesná teplota klesne pod 35°C. Jedná se však o mírné podchlazení. Pakliže teplota klesne pod 33°C, tak už se jedná o stav, který přímo ohrožuje život samotného pejska.

Jak tedy pomoci v případě, že se tyto příznaky potvrdí? V první řadě je třeba psa přemístit na teplé a hlavně suché místo. Poté psa zabalte do přikrývek a dejte k pití teplejší vodu. Láhev s teplou vodou lze aplikovat i na podpaží, třísla a krk. Právě v těchto místech jsou nejnáchylnější cévy k případnému prochladnutí. Snažte se, aby mezi tělem a zdrojem tepla byly minimálně 2-3 vrstvy materiálu. Starší a malí psi prochladnou velmi rychle a pokud se stav pejska nezlepší, tak je třeba urychleně navštívit veterináře.

Důležitá je i péče o psí tlapky

V zimě je potřeba psí tlapky udržovat v teple a aby měly dostatek komfortu. Tlapky totiž dostávají zabrat na každém kroku. Packy nejvíce trpí, když je velký mráz a velmi nepříjemná je také posypová sůl. Před procházkou je třeba použít balzám nebo mast na psí tlapy a vytvořit tak ochrannou vrstvu. Prorůstající srst mezi polštářky vystříhejte. Na ně se může lepit sníh, který způsobuje bolestivé praskání kůže mezi polštářky. Nezapomeňte na to, že tlapky se sprchují vlažnou vodou. Nikoliv studenou či teplou. Poté je psovi opět namažte. Někteří psi nemají problém s trochou cviku chodit v psích botách, které je před sněhem, mrazem a solí ochrání.

A jak se postarat o venkovního pejska?

Naprosto nezbytná je v případě venkovního pejska dobře zateplená bouda. Ideální je malá předsíňka, aby bylo zabráněno průvanu se zateplenými stranami. Boudu je třeba vystlat dřevitou vlnou a slámou – deky a pelíšky mohou zahřát, ale jen do chvíle, než navlhnou. Další nevýhodou je, že mohou velmi rychle zapáchat. Doporučujeme je tedy zkontrolovat a dle potřeby vyměnit.

Velký pozor je třeba dát na krmivo, které jsme rozebírali již výše a také je třeba kontrolovat misky, aby nedošlo k zamrznutí vody. Pakliže chcete, aby pejsek žil dlouhodobě venku, tak jej neberte dovnitř. A to ani na noc. Může za to velké střídání teplot, které pejskovi skutečně neprospívá. V důsledku prochladnutí kostí, ledvin či kloubů by mohl pejsek přijít o zimní srst.