Jak a čím krmit ptáčky v zimě?

Jak a čím krmit ptáčky v zimě?

Zima je tu a s ní zatím relativně mírné teploty. Pojďme se tedy podívat na to, jak můžeme pomoci ptáčkům ve volné přírodě s přikrmováním. První krmítka se objevila přibližně před 200 lety, kdy lidé začaly volně žijícímu ptactvu dodávat potřebné krmivo. Díky dnešním změnám v krajině dochází k tomu, že je pro ptáky čím dál tím složitější si obstarat dostatek potravy.

Přikrmování je ideální celoročně, ale je potřeba počítat s tím, že v letních měsících je nutné krmítko pravidelně čistit, aby nedocházelo k množení bakterií. V zimě tento problém částečně odpadá, ale i tak doporučujeme krmítko pravidelně čistit. Krmivo se totiž tolik nekazí, nevznikají v něm paraziti a ptáci budou mít dost času na to, aby krmítko našli a zvykli si k němu létat. Důležité pro ně je, aby dokázaly nabrat potřebné tukové zásoby.

A čím ptáčky vlastně krmit? Kvůli tomu, aby si vytvořily dostatek tukových zásob, tak doporučujeme lojové koule, směsi semen či různé oříšky. Skvělou pochoutkou je pochopitelně hmyz. Na něm si smlsne i velká spousta všežravých ptáčků a ti patří mezi nejohroženější. Pokud hmyz přidáte do příkrmů, tak se můžete těšit na o to širší paletu návštěvníků vašeho krmítka. Kromě sýkorek, čížků či strakapoudů by se u vašeho krmítka mohou objevit také červenky, střízlící nebo datli.

Při výběru vhodného krmítka myslete na několik důležitých poznatků. Je třeba, aby bylo krmivo chráněno proti sněhu a dešti zásobníkem na krmení a stříškou. Velmi důležité je umístění krmítka, aby nebylo v dosahu jiných predátorů a případně blízko skleněných ploch, které jsou pro ptáky matoucí a mnohdy smrtící. Snažte se jej umístit také do závětří.

Samotné krmítko musí být z trvanlivého a dobře udržovatelného materiálu. Vybírat lze i z mnoha různých vzhledů a designů. V tomto ohledu jsou ideálními krmítky produkty od společností Plastia či Ferplast, která disponují všemi výše uvedenými vlastnostmi. Jejich plastové prvky se snadno omývají a jsou určené do standardních i extrémních teplot.

Už víte, které krmítko bude brzy u vás?