Jack Russell teriér: hyperaktivní, ale věrný přítel

Zvažujete pořízení populárního Jack Russel teriéra? Sepsali jsme pro vás o něm to nejdůležitější. Začtěte se!

Jack Russell teriér: hyperaktivní, ale věrný přítel

Jack Russell teriér patří mezi nejoblíbenější plemena dnešní doby. Sepsali jsme pro vás o něm to nejdůležitější. Začtěte se!

Jack Russell teriér, zkráceně JRT, je psí plemeno pocházející z Velké Británie. V současné době se právě tohle plemeno stává populárnějším a populárnějším. Je to možná právě díky jeho temperamentu, inteligenci a energické hravosti. Je známý také svým velice přátelským vztahem vůči lidem, a hlavně dětem. Často je využíván k loveckým účelům. Jack Russell teriér se dožívá se přibližně 15 až 16 let. Jeho srst je krátká, lámavá nebo drsná a odolná proti povětrnostním vlivům.

Historie Jack Russel teriéra

Pravděpodobným předchůdcem JRT je dnes již neexistující anglický bílý teriér. Jako první JRT bývá označována fenka Trump, která patřila v 19. století reverendu Johnu „Jack“ Russellovi. Během druhé světové války zájem o lovecká plemena upadal a s tím upadl i zájem o JRT, kteří byli chováni pouze jen jako společníci. Teprve v roce 2000 byla podána žádost o uznání Jack Russel teriéra Mezinárodní kynologickou federací. Uznaným plemenem se stal 31. srpna 2001.

Jak vypadá?

JRT je malý a dobře osvalený. Jeho ideální kohoutková výška je 25 až 30 centimetrů a při této výšce by měl vážit v dospělosti mezi 5 až 6 kilogramů. Ve zbarvení převažuje bílá barva, kterou doplňují hnědé či černé flíčky. Hlavu nosí tento teriér velmi elegantně pozvednutou, pokud zrovna nečenichá.

Velice blízkým příbuzným je Parson Russell teriér, který byl taktéž vyšlechtěný pastorem Russellem. Toto plemeno je však větší a také těžší.

Jack Russel teriér s vámi bude rád dovádět i sportovat

Jack Russel a jeho povaha

Jack Russell teriér je plemeno živé, veselé, energické, velmi temperamentní a přátelské. JRT bývá velice rád středem pozornosti a při výcviku je třeba mu věnovat dostatečné množství času. Ačkoliv bývá přátelský i k cizím jedincům, je důležité věnovat velkou pozornost jeho socializaci, aby se v dospělosti lépe dokázal vyrovnat s dopravními prostředky nebo i druhými zvířaty. Má opravdu silné lovecké pudy a je proto vhodný pro norařskou práci.

Jedná se o plemeno vhodné i pro začátečníky, je však velmi náročné na výchovu a pohyb. Vhodný majitel by měl tedy mít nejen dostatek prostoru pro toto plemeno, ale také dostatek času, který bude s tímto čtyřnohým přítelem trávit. Výchova a výcvik tohoto plemene vyžaduje trpělivost a důslednost, protože JRT dokáže být i pořádně tvrdohlavý.

Jak pečovat o Jack Russel teriéra?

Na péči není nijak zvlášť náročný. Důležité ale je, aby měl dostatek pohybu ve formě různých aktivit, například procházky, agility, dogfrisbee, norování nebo obyčejné běhání u kola. Běžně je chován v bytech, ale také v domech s možností přístupu ven. Jelikož je JRT malý pejsek, jeho tělo ve velkých mrazech snadno podléhá prochladnutí, a proto potřebuje v tomto počasí teplé místo, kam se může schovat.

Péče o srst není náročná, ale je nutné vědět, že JRT líná téměř celoročně, a proto není vhodný pro alergiky. Hladkosrsté jedince a psy s lámavou srstí je třeba vyčesávat párkrát do týdne, hrubosrstí se trimují 2x ročně. Je potřeba také kontrolovat drápky, které je možné zastřihnout, a uši, které zejména u hrubosrstých jedinců občas zarůstají chlupy, které pak zasahují do zvukovodů a je třeba je vystříhávat.

Hrubosrstý Jack Russel teriér

Co se týká krmení, tak se doporučuje kvalitní suché krmivo, které je rozděleno do dvou denních jídel. Druh závisí na věku a také úrovni aktivity. Jelikož má JRT sklony k tloustnutí a následné obezitě, je důležité upravit krmnou dávku podle potřeb psa, aby byly splněny nutriční požadavky.

Než si pořídíte Jack Russel Teriéra

Existuje moře důvodů, proč si toto plemeno pořídit a proč ne. Než se však dostaneme přímo k nim, tak je hlavně důležité si uvědomit, zda máme dostatek času a trpělivosti, jelikož výchova tohoto psa je poměrně náročná. Pokud se pro něj však přece jen rozhodnete, zde máte další důvody, proč si JRT pořídit:

·         Je ideální, pokud hledáte aktivního a hravého společníka.

·         Je velice ostražitý a dokáže upozornit na hrozící nebezpečí.

·         Je vhodný na agility, aportování a jiné sportovní a pohybové aktivity.

·         Je výborný do aktivní rodiny a také k dětem.

·         Ačkoliv je jeho výchova nesnadná, je učenlivý a chytrý.

·         Péče o jeho srst je nenáročná.

Existují však také důvody, proč si JRT nepořizovat, i když se vám třeba líbí:

·         Pokud se nechcete potýkat s loveckými instinkty.

·         Jestliže nemá dostatek aktivit, může se nudit a mít destruktivní sklony.

·         Mohou se projevovat útočně k ostatním, i mnohem větším psům.

Jack Russel teriér má zkrátka svou osobnost, která nemusí vyhovovat každému. Pokud je ale veden správným výcvikem, stane se z něj skvělý parťák pro velkou řadu aktivit.