Imunita: tipy jak ji posílit

Imunita: tipy jak ji posílit

Imunita, téma, které se na podzim a zvláště pak v této covidové době, řeší dnes a denně. Jak ji posílit? Co je možné udělat pro lepší kondici? Lze ji posílit i u zvířat?...

O rady a tipy, jak u zvířat správně pečovat o imunitu a pomoci jim přečkat podzim bez zdravotních komplikací, radí odborník MVDr. Marie Kadeřávková.

Proč je imunita důležitá

Správná činnost imunitního systému je extrémně důležitá nejen u lidí, ale i u zvířat. Imunitní systém je složitý komplex mechanismů chránících organismus proti vnějším i vnitřním škodlivým vlivům. Je-li o něj správně a pravidelně pečováno, pak funguje jako ochranný štít, který především na podzim a v zimě přijde vhod. Imunitu, jednodušeji schopnost těla odolávat infekci, ovlivňuje řada faktorů. Některé z nich lze změnit a jiné ne. Vrozená náchylnost k poruchám, nemocem nebo vadám je geneticky dána a změnit nelze, je ale možné obtížím daným genetickou zátěží předcházet – včas je zachytit a efektivně tlumit.

Faktory ovlivňující imunitu

Podporovat a pečovat o zvířecí imunitu je dobré tak, jako bychom pečovali o tu vlastní.

Základem je:
• kvalitní strava
• minimum stresu
• zdravý životní styl a prostředí
• dostatek pohybu
• dodržování preventivních veterinárních kontrol
• znát anamnézu předků

Kvalitní strava je velmi důležitá a měla by se řídit především věkem, zátěží zvířete a jeho zdravotním stavem. Jiné nároky bude mít pes pravidelně sportující a jiné ten, který žije na zahradě. Samozřejmě více náchylný na různá onemocnění bude například starý pes s nadváhou, který je krmený stravou neodpovídající věku, či
jeho aktivitě. Případně takový, který trpí na některá onemocnění, například zubů, nebo ledvin...

Na podzim a v zimě s přibývajícím chladem je třeba počítat i s tím, že pes žijící venku bude mít větší výdej energie, kterou potřebuje na udržení tepla. Zvíře, které žije v bytě nebo v domě a chodí ven jen občas, bude vlivem střídání teplot, deště, a občasných prochladnutí náchylnější na virová a bakteriální onemocnění.

Obecně jsou k infekcím nejnáchylnější mláďata a starší jedinci, případně fenky v období březosti a kojení.

Prevence, prevence, prevence

U imunitního systému je ale hlavně důležitá prevence. Pravidelné návštěvy veterináře, které zahrnují klinické vyšetření (komplexnější geriatrické prohlídky, pokud se již jedná o starší zvíře), pravidelné očkování proti infekčním nemocem, stejně tak jako preventivní odčervení (vždy vhodné zvážit individuálně dle stavu pacienta, prostředí a výše rizika infekce), by měly být součástí běžné péče.

„Doporučila bych i konzultaci různých doplňků stravy pro zvířata s výživářem či veterinářem. Stále ještě se setkáváme například s podáním česneku nebo cibule zvířatům v domnění, že jim může pomoci se zbavit střevních parazitů, ale pravda je taková, že mohou způsobit vážné obtíže, respektive nedostatek červených krvinek,“ uzavírá veterinářka.

Pokud je vaše zvíře nemocné, vždy je vhodné se poradit, případně ho i nechat vyšetřit veterinárním lékařem.

Připraveno ve spolupráci s MVDr. Marií Kadeřávkovou