Veterinářka radí: Jak se vyhnout druhé vlně klíšťat

Veterinářka radí: Jak se vyhnout druhé vlně klíšťat

Klíšťata zdaleka ještě svou sezonu „nezabalila“. Naopak! Zdá se, že na podzim, kdy ochrana antiparazitik může postupně polevovat, je jejich řádění ještě nebezpečnější. A pozor, letos, jak nám potvrdila meteoroložka Dagmar Honsová, má být opravdu dlouhá.

Jak je to s klíšťaty na podzim? Je jich víc?

Klíšťata začínají být aktivní při teplotách nad 10 °C, takže někdy již ke konci zimy/brzkém jaře se s nimi dá setkat. Obdobím nejvyššího výskytu klíšťat je mezi dubnem a říjnem. Aktivitu klíšťat lze sledovat na stránkách hydrometeorologickém ústavu. Nicméně doporučuji ochranu zvířat před klíšťaty po celé toto období.

Mohou některá antiparazitika přestat už od jara působit?

Drtivá většina antiparazitik (především těch zakoupených u veterináře) by měla působit. Nicméně působí na různé bázi, jako např. některé tablety či spot-ony potřebují, aby se klíště přisálo a následně umře dříve, než se stihne přenést naprostá většina infekčních onemocnění, která právě klíšťata přenáší. Horší účinnost na blechy v posledních letech mohou vykazovat preparáty na bázi fipronilu.

Jak poznáme, že antiparazitika ztratila svou účinnost?

Pokud začneme nacházet zapitá klíšťata, se kterými jsme předtím problém nemívali, je to jasný signál, že je potřeba kontrola případně obměna antiparazitik. Vždy bychom se měli u přípravku řídit spíše podle kratší uvedené doby působení. Pokud je tedy uvedeno 7 - 8 týdnů ochrany, počítat spíše se 7 týdny. Je však potřeba uvědomit si, že žádné antiparazitikum nezaručuje 100% ochranu.

Kdy se psem k veterináři kvůli klíštěti?

Klíště, věřím, je naprostá většina majitelů/chovatelů schopná odstranit sama. Velmi toto ulehčují i speciální pinzety, které zajišťují šetrné odstranění celého klíštěte. Vždy je vhodné zkontrolovat, že se klíště podařilo odstranit celé. Veterináře je určitě nutné navštívit v případě příznaků celkového onemocnění (ať už si myslíme, že příznaky jsou po klíštěti či nikoliv), poté v případě lokální reakce v okolí kousnutí je také lepší navštívit veterináře. U psů ovšem nebývá tak častým problémem borelióza, jak se dříve předpokládalo (pravděpodobně se tak předpokládalo vzhledem k obtížím u lidí).

Máte nějaké triky, které doporučujete pro prodloužení funkčnosti antiparazitik?

Ne :-) určitě se nesnažit prodlužovat, spíše například po podání spot-onu se se zvířetem nějakou chvíli nemazlit (1 - 2 dny) a nekoupat ho krátce před a po podání spot-onu. Tím bychom totiž účinnost mohli výrazně snížit.

Kolik k vám v sezoně přijde pacientů s klíštětem?

S klíšťaty jako takovými moc ne, spíš je najdeme například při klinickém vyšetření pacienta z jiných důvodů. Nicméně s onemocněním způsobeným klíšťaty se setkáváme v desítkách ročně.

Klíšťata v číslech, po kterých vám ztuhne krev v žilách:

  • 200x dokáže klíště zvětšit svůj objem
  • 3-7 milimetrů je dospělý jedinec velký
  • 300 různých druhů zvířat může být jejich hostitelem
  • 10 různých druhů jen rodu Ixodes žije v České republice
  • 2 500 – 4 000 vajíček dokáže vyprodukovat jediná samička