Chramst! Tyhle rybičky jste ke společnému soužití nutit neměli

Chramst! Tyhle rybičky jste ke společnému soužití nutit neměli

Často si zákazník vybere ryby pohledem. Protože se ryby prodávají jako mladí jedinci, může si zákazník vybrat nevědomky i rybu která mu po čase vyroste a sní půlku osádky akvária. Aby jsme se tomu mohli vyvarovat, je ideální když si člověk prvně v obchodě nějaké ryby vybere a něco si o nich zjistí, než si je pořídí. V obchodech bývá napsána velikost ryb u štítku. POZOR - jedná se o prodejní velikost, ne o velikost v dospělosti. V tomto článku zkusím popsat ryby které nejsou vhodné do všech akvárií a vysvětlím za jakých podmínek by to šlo.

Univerzální popis

Pomalou rybu můžete kombinovat s jinou pomalou rybou a to samé platí i u velikosti. Pokud budete kombinovat rychlou rybu s pomalou, nebo obří rybu s velmi malou, nejspíše nebudete mít dlouho dvě ryby. Důležitý je prostor. Pokud nemáte nejvhodnější osádku, ale máte dostatek prostoru pro ryby, může to fungovat. Pokud si kupujete páreček, musíte počítat i se zvětšeným teritoriem během páření a v době starání o potomstvo.

Dichloridy

Většina cichlid je většího vzrůstu a jsou to ryby u kterých musíme dát pozor s čím je kombinujeme. Nejznámější jsou asi skaláry a terčovci. Oboje potřebují specifické podmínky k chovu. A s čím je nekombinovat? Nedávat se živorodkami, velké cichlidy nekombinovat ani s malými tetrami.

Skaláry

I když se taková skalára prodává už okolo 4 centimetrů, je potřeba počítat že vyroste pro akvária o velikosti 200 litrů a víc. Nejčastěji se potom kombinuje s hejnem neonek. Což v přírodě je jejich přirozená potrava, a tak je třeba počítat s občasnou ztrátou neonek. Než skalára vyroste bývá to v pořádku. To samé se pak stane s jakoukoliv malou rybou. Na druhou stranu skalára je pomalejší ryba a pokud ji zkombinujete s rychlejšími druhy, nejspíše to odskáčou jejich dlouhé ploutve. S čím je tedy nenutit k soužití? Skaláry nedávat dohromady s rychlými rybami, které by je mohly ukousat. Tedy ne s parmičkami čtyřpruhými. V dospělosti nekombinovat s neonkami a jinými menšími rybami.

Krásné skaláry 

Tlamovci

Často zaujmou svojí barevnou kombinací, navíc připomínají trochu mořské rybky. Tyto ryby patří do akvárií nad 300 litrů a kombinují se ideálně pouze mezi sebou. Hodit obavy za hlavu nemůžete ani s těmi druhy tlamovců, které nejsou masožravé. Ostatní ryby v menším prostoru sice nesežerou, ale „jen uženou“ k smrti. S čím tedy nekombinovat? Tlamovce dávat dohromady pouze s jinými tlamovci, s ničím jiným.

Akary, Kančíci a Vrubozubec

Vrubozubec Paví je velmi hezká ryba, která vám vyroste „tak akorát na pánev“ což je krásných 30 centimetrů a cca 1 Kg. Pro jeden pár se používá jako minimum 400 litrů  a zvládne se naučit přijímat maso z ruky. Sní všechno co se mu vejde do pusy, větší kousky roztrhá a sní taky.

Akary a kančíci bývají teritoriální až v době páření, do té doby je můžete chovat ve společenské nádrži. Kančíky a akary je tedy možné chovat dohromady, ale jen v opravdu velkém akváriu. Konkrétní situaci s vámi rádi probereme v naši prodejně. Vrbozubce chovejte raději také samostatně, záleží hodně na velikosti akvária- vrbozubec je totiž asi 40 centimetrů velký a chce být sám, nebo s jiným vrbozubcem. Ideálně samičku a samečka dohromady v dost velkém akváriu.

Akara 

Cichlida papouščí

Tohle je jedna z mála ryb u které neplatí většina předchozích tvrzení. Pravděpodobně kvůli tomu že je uměle vyšlechtěná. Tím že neumí dovřít pusu, nezvládne terorizovat ostatní obyvatele akvária, ale ani se bránit. Také se dorůstá velikosti k 30 centimetrů. S čím tedy raději nechovat? Určitě ne s parmičkami čtyřpruhými a nebo většími útočnějšími rybami, takže žádné akary ani kančíci.

Africká cichlida.

Terčovci

Jde opět o velkou rybu, která je pohodovější, spíše je potřeba chránit ji než ostatní ryby před ní. Nekombinovat s rychlejšími rybami - tedy parmičkami čtyřpruhými, ani malé tetry, nebo malé živorodky.

Parmičky

U parmiček je potřeba hlídat pouze několik druhů. Jou to tyto:

Parmička červenoploutvá, červenoocasá

Tyto ryby jsou vnitrodruhově agresivní, možností je mít jednu, nebo více než pět. Pokud si pořídíte počet mezi těmito čísly, parmičky se mezi sebou nejpravděpodobněji pozabíjí. Jakmile jich je více, tlak se rozloží a nemělo by docházek k úhynům. V jednom kuse budou prohánět pomalejší ryby, je tedy lepší mít dostatek úkrytů. S čím tedy nekombinovat? Vzhledem k vnitrodruhové agresivitě, chovat minimálně v množství 6-8, tak aby se mohla šikana rozložit. Určitě nechovat s pomalým čichavcem, toho by to stálo život.

Parmička mechová, čtyřpruhá

Jsou to hejnovité ryby a když je jich nad 10 ks všímají si hlavně svého druhu. I tak je potřeba nedávat k pomalým a dlouhoploutvým rybám. Takový samec bojovnice u nich přijde o všechny ploutve do deseti minut. S čím tedy nekombinovat? S rychlejšími rybičkami soužije v pohodě, pozor ale na ty, které jsou pomalé - třeba čichavci, terčovci, skaláry atd.

Labyrintky

Prodávají se v menší velikosti, nebývají tak dravé jako cichlidy, ale i tak je důležité dopřát jim dostatek prostoru. S čím nedávat do jednoho akvária? Pozor na všechno rychlé. Tedy na parmičky čtyřpruhé, velké cichlidy a pozor, občas vadí i některé neonky.

Bojovnice

Bojovnice jsou silně vnitrodruhově agresivní, samce je ideální chovat jednotlivě. Samice tolik agresivní nebývají a tak je můžete chovat i ve více kusech společně. Mnoho lidí se diví když vidí bojovnici v akváriu s dalším druhem ryb. Tím že jsou pouze vnitrodruhově agresivní, tak jim vadí pouze jiní samci bojovnice, občas i ryby které mají dlouhé ploutve. Někdy i barevná kombinace modré a červené. Z tohoto důvodu nedoporučuji kombinaci s neonkou červenou a tetrou neonovou. Ve větším akváriu by to nemělo dělat problém. S čím tedy určitě ne? S dalším samcem bojovnice, s parmičkami čtyřpruhými a mechovýmu, ani s akary, nebo většími cichlidy.

Bojovnice jsou krásné.

Čichavci

Nedají se přímo označit za dravé ryby, nejsou ani moc rychlé a často mají dlouhé ploutve které je potřeba ochránit před rychlou rybou, ale kvůli jejich velikosti v dospělosti nepohrdnou potěrem od živorodek. S kterými rybkami je neubytovat ve společném akváriu? Vyhněte se všem rychlým rybám. Pozor na parmičky čtyřpruhé a velké cichlidy. Občas vadí i neonky.

Péřovci

Tyto ryby jsou spíše noční tvorové a v akváriu bývají přes den schovaní. Často plavou břichem vzhůru. Opět nedoporučuji chov s menšími rybami, bude je lovit. Má delší hřbetní ploutev, a tak je lepší ho nechovat s rybami které okusují ploutve. S čím si tedy v akváriu nebude rozumět? S malými rybičkami, živorodkami, nebo tetrami.

Hrotnočelci, Keříčkovci, Nožovci, Nožovka, Arowana, Bichir, Bichirek

Tyto ryby se naštěstí neprodávají v mini verzi, takže snad nehrozí pořízení od začátečníka. Pro většinu lidí znamenají spoustu problémů. Nechovat s malými rybičkami, tedy ne malé živorodky a malé tetry.

Arowanu je náročné chovat. 

Ostatní

Nedoporučuji tyto ryby začínajícím akvaristům, potřebují spoustu prostoru a zvláštní péče. Hlavně v oblasti krmení.

Sumeček spodnooký/ žraločí/ siamský

Krásná ryba prodávající se kolem 8 centimetrů , vyroste až do velikosti cca 1,5 metru. Sní vše co se mu vejde do pusy. Pokud nemá dostatek prostoru uhyne předčasně na selhání vnitřních orgánů. S kterými rybkami se nekamarádí? Nedávat s menšími rybičkami, které může sežrat. Záleží na velikosti daného sumečka, ale dorůstá až 80 centimetrů.  

Sumeček potřebuje mít pořádné velké akvárium.