Dovolená se psem. Cesta autem do zahraničí.

Chystáte se s pejskem na dovolenou do zahraničí? Prozradíme vám, co všechno před dovolenou zajistit a co pejskovi přibalit na dlouhou cestu autem.

Dovolená se psem. Cesta autem do zahraničí.

Chystáte se s pejskem na dovolenou a nevíte, co si nachystat? Tak to jste tu správně. V tomto článku vám poradím, co zařídit a na co před cestou nezapomenout.

Pes v autě

Co patří do základní výbavy pro cestování s pejskem? Pokud cestujete autem, jste dle zákona povinni řádně zabezpečit psa tak, aby byla zajištěna jeho bezpečnost a zároveň, aby pes nemohl ohrozit řidiče a přepravované osoby. Jak to ale udělat?

Přepravní bedýnka nejen do auta. Nezapomeňte ji zabezpečit cestovním pásem. 

Psa můžete převážet buď v kufru auta (s mříží mezi kufrem a sedačkou), v přepravce, nebo ho připoutejte na zadní sedačce. Pokud zvolíte přepravu na sedačce, pejsek by měl mít cestovní postroj s popruhem pro uchycení do zámku bezpečnostního pásu. Popruh s karabinou nastavte tak, aby zvíře zůstalo v bezpečí prostoru zadních sedaček. Nikdy pejska nepoutejte za obojek. Mohli byste mu způsobit vážné zranění!

Základní výbava na cestu

Na cestu pejskovi připravte deku či pelíšek, krmení, sáčky na trus, obojek se známkou, vodítko a hlavně očkovací průkaz. Pejskovi můžete přibalit i jeho oblíbené hračky na zabavení během cesty.

Neměli byste zapomenout na cestovní misku a láhev s vodou. Pro cestu na letní dovolenou doporučuji také pořídit do auta chladící podložku, která zabrání případnému přehřátí psa.

I když cestujete autem, přibalte také náhubek. Nikdy nevíte, zda nebude potřeba. Na cestách používejte kovový, kožený nebo plastový náhubek. Nikdy nepoužívejte textilní fixační náhubky. Tyto náhubky slouží jen pro krátkodobou fixaci u veterináře. Psi se nepotí, ale ochlazují se zvýšeným dýcháním s otevřenou tlamou. Textilní fixační náhubky mu v tom zabraňují. Pes se pak může velmi rychle přehřát a zkolabovat. Takový stav může pro pejska skončit i smrtí.

Praktické je přibalit i malou lékárničku obsahující teploměr, háček nebo pinzetu na klíšťata, rukavice, obinadlo, Betadine roztok, sterilní obvaz a podkladovou vatu.

Při cestě dělejte přestávky, aby se váš pejsek mohl napít, vyvenčit a proběhnout.

Při cestách autem nenechávejte psa, aby se vykláněl z okénka. Je to sice roztomilé, ale můžete mu tím přivodit záněty očí nebo oušek. Nezapomínejte na časté přestávky, aby se pejsek mohl vyprázdnit a proběhnout. A co je opravdu důležité, nikdy nenechávejte pejska uvnitř zaparkovaného vozu.

Se psem do zahraničí

Pokud cestujete do ciziny, musíte si předem zjistit podmínky, za jakých můžete se psem do dané země vycestovat. Ve většině zemí je povinné mít psa očipovaného a s mezinárodním cestovním pasem.

Čipování pejska není nic složitého. Čip je velký asi jako zrnko rýže, a tak je tato procedura skoro stejná jako očkování.

Nezapomeňte čip po aplikaci zaregistrovat do národního registru. Bez řádné registrace bohužel není možné majitele v systému dohledat. Doporučuji čip vašeho mazlíčka zaregistrovat také do databáze země, kterou se chystáte navštívit. Pokud by se pes náhodou ztratil, máte větší šanci, že se vám vrátí.

Očkování a odčervení

Před cestou do zahraničí musí mít pes také platné očkování a odčervení. Zjistěte si, nejlépe na ambasádě příslušné země či na státní veterinární správě, jaké druhy očkování a odčervení daná země vyžaduje. A pozor, nezapomeňte také na země, přes které budete projíždět. Předejdete tak případným komplikacím či povinné karanténě vašeho čtyřnohého kamaráda.

V případě cest do zemí EU většinou stačí platné očkování proti vzteklině a potvrzení o odčervení. Doporučuji zjistit si, jaké konkrétní odčervení ta či ona země vyžaduje. Například při cestě do Velké Británie, Irska, Malty či Finska musíte psa odčervit proti echinokokům, a to 24 – 120 hodin před vstupem do těchto zemí. Toto odčervení musí být zároveň potvrzeno veterinářem (záznamem v mezinárodním pasu).

Návštěvu veterináře neodkládejte

Myslete na to, že pokud plánujete cestu do zahraničí, zvíře musíte nechat načipovat a naočkovat včas. Pes musí být nejprve čipován, potom teprve naočkován, jinak očkování nelze považovat za platné.  Vše tedy naplánujte s dostatečnou časovou rezervou, protože pes smí vycestovat až 22. den po očkování. Odkládání návštěvy u veterináře by tak mohlo znamenat komplikace před cestou.

I váš pes si může užívat dovolenou u moře.

Každá země má své zákony a pravidla

Zjistěte si informace o dané zemi. Například v Chorvatsku by vás mohl překvapit problém se psy typu bull. S těmito pejsky můžete do Chorvatska cestovat, ale jen pokud je pes uznaným plemenem FCI a má průkaz původu (nezapomeňte si ho vzít s sebou). Křížencům těchto plemen bez průkazu původu může být přístup do země odepřen.

Pokud cestujete k moři, dejte pozor na ostré mořské ježky. Zajistěte psovi dostatek pitné vody a nikdy ho nenechávejte pít slanou vodu.

Pár dalších tipů

Pes by měl být po celý čas dovolené ve vaší blízkosti. Předejdete tak případným nedorozuměním a nepříjemnostem. Pro jistotu dejte psovi na obojek známku, adresář s telefonním číslem a adresou hotelu, ve kterém budete po čas dovolené ubytováni.

Tak a teď už jen zabalit kufry a hurá na dovolenou. Šťastnou cestu. :)