Doplňky stravy pro kočičí miláčky

Přemýšlíte, jaké zdravé pamlsky či vitamínové doplňky vaší kočce dopřát? Na trhu existuje obrovské množství produktů. Jak se v nich orientovat a vybrat pro vašeho kočičího miláčka to nejlepší?

Doplňky stravy pro kočičí miláčky

Přemýšlíte, jaké zdravé pamlsky či vitamínové doplňky vaší kočce dopřát? Na trhu existuje obrovské množství produktů. Jak se v nich orientovat a vybrat pro vašeho kočičího miláčka to nejlepší?

Zdravotní a funkční pamlsky

V této obsáhlé kategorii najdete velké množství doplňků nejen pro zdravé kočky, ale i pro ty, které trápí nějaký zdravotní problém. Své kočce můžete nabídnout plněné křupavé polštářky, kočičí trávu i tabletky.

Produkty s maltózou a kočičí tráva

Já osobně považuji za zdravý základ doplňky s maltózou, která působí jako prevence před ucpáním trávicího traktu, který způsobují trichobezoáry. Trichobezoáry jsou smotky kočičích chlupů. Jak vznikají? Když se kočička věnuje své denní hygieně, spolyká přitom své chlupy. Ty se rády zapichují do stěny žaludku (zejména u krátkosrstých koček) a také se v žaludku hromadí. Hodně koček tyto smotky chlupů zvrací, a to je pochopitelně nepříjemné jak pro zvíře, tak pro jeho majitele. Proto doporučuji podávat doplňky s maltózou, jejíž funkcí je chlupy promastit tak, aby spolehlivě prošly trávicím traktem. Jako prevence dobře poslouží také kočičí tráva.

Taurin pro oči a srdce

Dále je nutné doplňovat kočkám ve stravě taurin, který je důležitý pro funkci očí a srdce. Kočičí organismus si ho neumí vytvořit. Venkovní kočky taurin získávají ve formě ulovených a snědených myší či ptáků. Domácím kočkám ho musíme uměle dodávat. V superprémiových granulích je taurinu dostatek, ale jeho množství je přizpůsobeno denní krmné dávce. Pokud tedy nemáte jistotu, že vaše kočka sní předepsané množství krmiva, je dobré taurin dodávat v podobě past a různých pamlsků, např. křupavých plněných polštářků Gimcat Nutri Pockets sýr a taurin. Nemusíte se bát, taurinem není možné se předávkovat, proto můžete pamlsky dodávat i preventivně.

Taurin působí proti degeneraci oční sítnice a podporuje správnou funkci srdce.

Zdravé plněné polštářky a vitamínové tabletky

Mezi další oblíbené zdravé doplňky patří různé druhy plněných polštářků, například polštářky s Omega 3 a 6 mastnými kyselinami pro dobrou funkci srdce a nervového aparátu, s biotinem na kvalitní srst a drápky, se šantou a multivitaminem i junior mix přímo pro koťátka.

Dále můžete vybírat z mnoha druhů vitamínových tabletek a chutných pamlsků se speciálním složením např. pro prevenci zánětu močového měchýře nebo podporu zdravé pokožky a srsti.

Pasty pro kočky

Neméně důležitým pomocníkem pro udržení zdraví vaší kočky jsou pasty například od značky Gimborn. Najdete zde maltózovou pastu na prevenci trichobezoárů, taurinovou pastu, multivitaminovou, s biotinem i Baby Paste pro koťata. Pastu s biotinem doporučuji pro všechny kočičky, má totiž výborný vliv na hezkou srst a pevné drápky. Baby pasta je určená speciálně pro koťata, protože obsahuje všechny důležité vitamíny pro malá mláďata.

Osobně velmi doporučuji pastu Gimcat Urinary Paste. Je skvělým doplňkem pro kočičky, které mají predispozici k močovým problémům. Nespornou výhodou této pasty je, že ji můžete podávat i při speciální dietě na rozpouštění močových kamenů. Na rozdíl od jiných doplňků neruší její účinky.

Multivitamínová pasta je skvělým doplňkem pro starší kočičky, i pro ty které jsou v rekonvalescenci po zákroku či nemoci. Pasta Senior Paste je skvělá volba pro starší kočičky, obsahuje totiž životně důležité vitamíny, podporuje trávení a obsahuje i glukosamin pro zdravé klouby a chrupavky.

Gastro Intestinal pasta příznivě působí na zažívací trakt a chrání střevní sliznici. Anti-Stress pasta je vhodná pro kočky, které mají problémy se stresovými situacemi, jako je návštěva veterináře, stěhování nebo změny v domácnosti. Tato pasta může být podávána i dlouhodobě.

Pasty jsou vyráběné v různých gramážích i v různých příchutích. Považuji je za nepostradatelnou součást stravy každé kočičky. Přidávejte je ve stravě každý den, buď zamíchané do krmení, nebo je podávejte přímo z tuby.

Můj tip: Pokud maté kočičku gurmánku, která jen tak něco nezbaští, můžete pastu namazat kočce na tlapky – nebude přeci špindíra a pastu si olíže :)

Ostatní doplňky stravy

Určitě bych mezi další doplňky zařadila třeba lososový olej, který působí příznivě nejenom na kůži a srst, ale také na srdce. Ani kočkám se nevyhýbá problém se zubním plakem, ze kterého se následně tvoří zubní kámen. Jako prevenci můžete podávat do krmení přípravky s řasou (např. přípravek Tropiclean , DentON nebo PlaqueOff).

Přípravky ke zmírnění stresu

Za doplněk stravy lze považovat i přípravky ke zmírnění stresu (například při cestování). Pro tento účel jsou k dostání např. produkty Alavis Calming nebo Alavis Relax (pozor, ten je nutné podávat již několik dní před očekávanou stresovou situací).

Doplňky stravy považuji za nezbytnou součást kočičí stravy, stejně tak jako kvalitní krmení.