Dentální hygiena - Podívejme se vlastní kočce na zoubek

Nejenom o lidský chrup je potřeba pravidelně pečovat. Proč se starat o ústní hygienu domácích mazlíčků, jak předcházet nepříjemným zdravotním problémům a které pomůcky a přípravky použít?

Dentální hygiena - Podívejme se vlastní kočce na zoubek

Pro nás lidi je naprosto běžné, že se denně staráme o svůj chrup. Ráno i večer používáme zubní kartáček, ti pečlivější i ústní vodu a další pomůcky. Ale co zuby našich koček? Nesmíme zapomínat na dentální hygienu ani u nich. Díky důkladné péči můžeme totiž předejít mnoha zdravotním problémům.

Od zubního plaku k zubnímu kameni

Po každém krmení se na zubech usazují zbytky krmiva. V kombinaci s bakteriemi, které se v ústní dutině nachází, následně vzniká povlak, který se nazývá zubní plak. Pokud se plak neodstraňuje, nadále se usazuje a tvoří se tak vrstva zubního kamene. Když se zubní kámen neodstraní, může způsobit celou řadu problémů a to od zánětu dásní a jejich ustupování (paradontóza), přes ztrátu zubu, až po onemocnění srdce, trávicího traktu či dokonce v krajních případech i může vést k sepsi - otravě organismu.

Základními ukazateli, že není něco v pořádku je

·       nápadné zabarvení zubů

·       začervenalé okolí zubů a oteklé dásně (gingivitis)

·       viditelná vrstva zubního kamene

·       zápach z tlamy

·       odmítání potravy

·       ztráta hmotnosti

·       nadměrné slinění

·       potřeba drbat si ústní dutinu.

Pokud pozorujeme zápach z tlamy, ale nevidíme žádný zubní kámen, může to být ukazatel i jiného problému jako je onemocnění ledvin, jater nebo i cukrovka.

Jestliže u kočičky zjistíme již větší nános zubního kamene, jediným řešením je návštěva veterinárního lékaře, který pomocí zubního ultrazvuku kámen odstraní. Částečně můžeme zubní kámen sami odstranit kombinací gelu či pasty na čištění zubů, kartáčku a přípravků, které se denně přidávají do krmiva.

Prevence a zase prevence

Nejlépe případným problémům se zuby předejdeme správnou prevencí. Existuje mnoho produktů, které nám pomohou starat se o zoubky našich kočičích miláčků. Základem je přípravek s mořskou řasou(například Nomaad Dent – ON) nebo se zeleným čajem (produkty značky Tropiclean). Tyto přípravky působí v zažívacím traktu zvířete, dostávají se do krevního řečiště, dále do slin a tím působí na dásně a zuby. Nejenže zamezují zápachu z tlamy, ale také odstraňují zubní plak a změkčují zubní kámen. Součástí prevence by měly být i pravidelné návštěvy veterinárního lékaře, který dokáže odhalit problémy s chrupem již na počátku.

Většina past na zuby pro kočky i psy je nejúčinnější v kombinaci s mechanickým čištěním zubním kartáčkem. Kartáčky pro kočky jsou trochu měkčí a jinak tvarované než kartáčky pro lidi. Jak ale kočičku navyknout na zubní kartáček? Bohužel většina koček tento úkon nesnese, takže univerzální návod na navyknutí na kartáček neexistuje, můžeme pomocí prstu lehce přejíždět po dásních a zubech a pokud kočička neprotestuje, můžeme přejít na prstový kartáček či klasický kartáček pro zvířata. Nezapomeňte také na odměny za trpělivost – můžeme podávat i dentální pamlsky.

Pomocníci při čištění

Pro případ, že kočička nesnese kartáček, existuje gel Tropiclean pro kočky, u kterého není nutné kartáček používat. Gel si můžeme vykápnout na prst, pomažeme spodní i vrchní zoubky a jak se bude kočička olizovat, roznese si gel po celé tlamičce. Pro dosažení nejvyššího účinku výrobce doporučuje 30 minut před a po aplikaci nepodávat zvířeti krmivo a vodu. Tento přípravek by se měl podávat denně.

Na trhu jsou k dispozici i přípravky do vody, které podporují odstanění zubního plaku i zápachu z tlamy, například Tropiclean ústní voda nebo Tropiclean kapky do vody pro svěží dech.

Pro posílení účinků ústní hygieny lze kočičce podávat i speciální granule, mezi mnohými jmenujme například Hill ´s Oral Care či Royal Canin Oral Care. Vhodným doplňkem jsou také plněné polštářky Gimcat NutriPockets Dental, které podporují kartáčkový efekt.

Nezapomínejte tedy na pravidelnou dentální hygienu a návštěvy veterinárního lékaře.

Článek pro vás připravila Žaneta Černá