Cvičte se psem pozitivně: bude ho to bavit!

Cvičte se psem pozitivně: bude ho to bavit!

Víte co je to trénink pozitivním posilováním?

Znamená to, že zvíře za odvedenou činnost odměníme něčím jemu příjemným. To znamená hračkou, pohlazením nebo pamlskem. Ale když zvíře neodvede požadovanou činnost, netrestáme ho. Naopak se tomu snažíme vyhnout. Zvíře je více uvolněné a není ve stresu. Tato metoda nepoužívá žádné tresty a pracuje především odměnou a radostí ze společné práce. Tento způsob pak můžete využít i při výcviku všech zvířat, především svého psa.

S touto metodou se můžete setkat především v zoologických zahradách. Stejně jako v zoo, se i u psů používají pomůcky jako jsou target a klikr.

Target je v překladu cíl. Je to předmět (například dřevěná tyč samostatná nebo s míčkem na konci, chrastítko, míček, atd.),  se kterým zvíře i jeho trenér pracují. Zvíře se ho dotýká, skáče přes něj, nebo si zvyká na samotný dotek.

Klikr je naopak pomocník při komunikaci mezi trenérem a zvířetem, jelikož zvíře nerozumí lidské řeči, ale snadno pochopí princip odměny. Při stisknutí tlačítka na klikru, cvakne. Samotný zvuk zvířeti říká: ,,Udělal jsi to správně, dostaneš odměnu“.  Používá se také v zoo, jako pomocník při veterinárních kontrolách. Zvíře je dopředu připravené na doteky, jehly a další činnosti spojené s veterinářem. Takže méně stresu pro obě strany a zvíře ještě je za svou práci odměněné. Avšak pokud zvíře nechce v danou chvíli trénovat, nenuťte ho. Nesoustředil by se na vás a celý trénink by nebyl ve znamení pozitivním posilováním.

Tuto metodu praktikuje i pan RNDr. František Šusta, PhD s koňmi a psy. Svojí fenku Verunku (Stafordširský bulteriér) naučil spoustu praktických i zábavných cviků. A Verunku tréninky stále baví.

Aby náš pejsek mohl na tréninku předvádět skvělé výkony, tak musí být v první řadě vitální. A proto je u psa důležité udržovat jeho střevní mikroflóru zdravou. K tomu slouží kvalitní psí probiotika na pomoc s trávením a dalšími benefity. Probiotické výrobky obsahují zdravé bakterie, které jsou potřebné pro zažívací trakt každého psa.