Co snižuje účinek antiparazitik? Na toto dávejte pozor!

Icon23. 07. 2019 IconTOMÁŠ VYKYDAL IconANTIPARAZITIKA, PSI, KOČKY, HLODAVCI

Výrobci antiparazitik často uvádějí dobu účinnosti svých výrobků poněkud nejednoznačně. Proč tomu tak je? Výrobek, který prochází tolika testy, by přece měl mít jasně deklarovanou dobu, po kterou je ochrana účinná. Tak v čem je háček?

Důvodem je, že laboratorní testování a praktická zkušenost zákazníků se mohou dost lišit. Laboratorní testy např. nepočítají s tím, že svého psa po každé procházce koupete (protože je to zkrátka prasátko a miluje válení v různých „parfémech“). A pokud obojek nenasadíte správně nebo budete nevhodně dávkovat spot-on přípravky, účinek antiparazitik může být silně oslaben.

Spreje a pipety (spot-on přípravky)

Obecně se nedoporučuje aplikovat antiparazitika před koupelí zvířete. S aplikací počkejte ideálně alespoň 24 hodin. Běžné šampony a kondicionéry totiž významně snižují dobu účinnosti. Pokud potřebujete psa koupat častěji, používejte šampony na přírodní bázi. Jsou šetrné k pokožce a většina z nich nesnižuje účinek antiparazitik vůbec, nebo jen minimálně. Přírodní produkty bývají dražší, ale vyšší cena šamponu se vám vrátí na ušetřených penězích, které byste vydali za nová antiparazitika.

Výhody

Zvíře není nijak omezováno. Některým psům a kočkám může obojek pocitově vadit a mohou se proto častěji drbat nebo se snažit obojek sundat.

Na co dát pozor

Nezapomeňte pořídit přípravek do zásoby. Důležité je aplikovat látku včas, aby účinek antipirazitik nebyl přerušen. Dodržujte návod a neimprovizujte s dávkováním.

Obojky

U obojku počítejte s tím, že účinek nastupuje postupně, a to přibližně týden. Stejně jako u pipet není dobré mazlíčka v tomto období koupat. Obojek čas od času zkontrolujte a dotáhněte na požadovanou velikost. Pokud je to potřeba, můžete obojek omýt mýdlovou vodou. Opět platí, čím šetrnější tím mýdlo, tím lépe. Čisticí přípravky, které vadí rukám, vadí i obojku.

Pamatujte na to, že šampony snižují účinky antiparazitik. I když pejskovi po vykoupání ihned obojek navléknete, potrvá zhruba týden, než dojde ke 100% obnovení ochranného účinku.

Výhody obojku

Nejlepší varianta v poměru cena/výkon. Účinek obojků je dlouhodobý. Odpadá starost o pravidelnou aplikaci ochrany sprejem nebo kapkami.

Na co dát pozor

Pozorně si přečtěte informace v příbalovém letáku. Některá antiparazitika obsahují látky, které jsou pro toxické pro jiná zvířata (např. kočky) a není vhodné je používat tam, kde s nimi mohou přijít do přímého kontaktu děti.

Zvolte správnou velikost obojku, abyste ho mohli nastavit na požadovaný rozměr. Při nasazování je důležité utáhnout obojek tak, aby mezi krkem a obojkem zůstal volný prostor na dva prsty.

Elektronické odpuzovače

Tady opravdu stačí dát pozor jen na potopení ve vodě. Lehké namočení nebo i silnější déšť by vadit neměl. Před návštěvou rybníka, řeky nebo při domácím koupání odpuzovač sundejte.

Ochrana ano, zázraky ne...

Ať už pro svého mazlíčka vyberete jakoukoliv variantu, nezapomínejte na to, že žádné antiparazitikum nezajistí 100% ochranu. Mazlíčka proto čas od času prohlédněte.

Nepodceňujte nebezpečí spojená s parazity. To, že vaše zvířátko nechodí každý den do lesa, neznamená, že se mu blechy, klíšťata nebo jiní parazité vyhnou. Díky myším, potkanům a ježkům, kteří žijí i ve městech, může váš pes přijít k parazitům snadno i v městském parku nebo na zahradě.

Věděli jste, že ne všechna antiparazitika mají zároveň i repelentní účinky? To znamená, že parazity neodpuzují, ale ničí je, až v okamžiku, kdy se na zvíře dostanou.  

Tip redakce: Přečtěte si, jak ochránit před parazity domácí hlodavce.