Co je potřeba udělat s akváriem před odjezdem na dovolenou?

Co je potřeba udělat s akváriem před odjezdem na dovolenou? Jak se postarat o rostliny, kvalitu vody i krmení rybiček se dozvíte v tomto článku,

Co je potřeba udělat s akváriem před odjezdem na dovolenou?

Nepanikařte! To je hlavní a nejdůležitější část celé přípravy. Čím větší akvárium, tím víc můžete zůstat v klidu.

Údržba akvária

Důležitá část přípravy je údržba. Je potřeba si uvědomit, že Murphyho zákony platí pro všechny. Šance na ucpání filtru se zvyšuje, pokud se večer nevrátíte z práce domů, ale odjedete na dovolenou. :)

Filtr, filtrační hadice, přepady a akvárium je potřeba čistit pravidelně.

Pokud je náhodou pravidelně nečistíte, alespoň před dovolenou je dobré se do toho pustit. Snaha se vám určitě vrátí. Ke správnému vedení akvária pomáhají testy vody. Většina začínajících akvaristů testy vody nepoužívá, což bývá dost často kamenem úrazu. Pokud nejste zkušený akvarista a změny v akváriu zatím moc dobře nerozpoznáváte, doporučuji vám testy vody používat. Usnadní vám práci s akváriem a před odjezdem na dovolenou budete mít jistotu, že jsou hodnoty vody v pořádku.

Rybičky - krmení a kontrola zdravotního stavu

Zdravotní stav ryb je potřeba kontrolovat každý den. Před odjezdem platí tohle pravidlo dvojnásob. Nemocná ryba by měla být léčena v karanténě. Bez léčby rybka bohužel uhyne. Mrtvá ryba v nádrži může nastartovat rychlou zkázu celého akvária.

Důležitou částí přípravy na dovolenou je údržba akvária.

Rozšiřování a revitalizace akvária před dovolenou? Raději ne!

Před odjezdem na dovolenou si nepořizujte nové ryby, mohou totiž onemocnět už jen ze stresu způsobeným přepravou. Pokud jste pryč, nemůžete jejich adaptaci kontrolovat a v případě problému přesunout ryby do karantény.

Jak zajistit krmení ryb?

Jak krmit? Stejně jako u zalévání květin, i při krmení ryb se lidé často obracejí na někoho blízkého, rodinu nebo souseda. Zvažte prosím tento nápad. Pokud krmení ryb svěříte někomu, kdo nemá s akvaristikou ani základní zkušenosti, nejspíše taková výpomoc nedopadne dobře.

Před odjezdem na dovolenou vám doporučuji pořídit kvalitní prázdninové krmivo, což je slisované krmivo, které se ve vodě pozvolna uvolňuje. Prázdninové krmivo vyzkoušejte ještě před odjezdem, abyste se ujistili, jak ve vašem akváriu funguje.

Krmit či nekrmit?

Další možností je nekrmit vůbec, ale to doporučuji pouze v případě kratší dovolené. Týden bez krmení ryby vydrží bez problémů. Zdravé ryby ve zdravém akváriu si stravu nahradí řasou nebo zbytky. Pokud ale budete pryč delší dobu, nenechávejte ryby bez potravy. Ani víkendové krmení není v tomto případě nejlepší volbou, proto budete muset zajistit, aby vám ryby někdo nakrmil. V tom případě někoho požádejte, aby vám ryby nakrmil. Nadávkujte krmení na každý den do kelímků (nebo pytlíčků) a dotyčnému ukažte, jak správně ryby krmit.

Pokud odsypete krmné dávky, zabráníte tím možným "nehodám". Nezkušený prázdninový pomocník v dobré víře, že rybičkám přilepší, ryby často překrmuje. Také se mu může stát, že nešikovnou manipulací s originálním balením odsype do akvária větší množství, než je potřeba. Lidé také chybují, když ryby nakrmí "dopředu", aby další den nemuseli krmit znovu. Akvárium pak v lepším případě pouze zezelená, v horším případě onemocní a pojdou ryby.

Nezapomeňte na rostliny

Máte doma zarostlé akvárium plné rostlin? Hnojíte? Po čas dovolené hnojit přestaňte, upravte svícení a rostliny zastřihněte. Ve chvíli, kdy používáte systém CO2, různé systémy na hnojení, většinou máte automatické dávkovače na hnojení, které fungují. Nezapomeňte však na Murphyho zákony. Automatické systémy fungují dobře do doby, než v domě odpojí elektřinu. S takovou situací si poradí automatické systémy se záložním zdrojem (UPS).  

Pokud hnojíte pouze ručním doplňovačem, přejděte na automatické, nebo alespoň týden nehnojte a nekrmte. Týden postačí k tomu, abyste si udělali představu, co se v akváriu bude dít za vaší nepřítomnosti. Možná zjistíte, že je potřeba doladit pár drobností a trochu upravit dobu svícení, což snadno zvládnete pomocí spínacích hodin. Svícení a hnojení přes noc není ideální, obzvlášť pokud do akvária přes den svítí denní světlo.

Před odjezdem na dovolenou zastřihněte rostliny.

Kontrola bytu

Jak nedoporučuji nechávat krmení ryb cizím lidem, tak doporučuji zajistit občasnou kontrolu bytu. Stačí pouze zběžná kontrola, zda není více vody na koberci nebo u sousedů než v akváriu. Dále stačí zkontrolovat elektřinu, zda funguje filtrace a podobné základní věci. Ryby bez filtrace a vzduchování vydrží pouze omezenou dobu, proto se taková občasná kontrola bytu opravdu vyplatí.  

Jak se postarat o nanokrevetária?

Ačkoliv jsou tyto malé systémy náchylné na změny hodnot, díky potravním potřebám jeho obyvatel stačí přidat jen pár mandlových listů. I zde doporučuji nepořizovat nové krevety před odjezdem na dovolenou.

Jediná starost u malých akvárií je s doplňováním odparu v letních měsících. Tento problém vyřešíte pořízením automatického systému, nebo zkrátka o doplňování vody někoho požádejte. Na rozdíl od krmení ryb to není nic složitého.