Chcete psa? 8 otázek, na které si odpovězte před jeho pořízením

Poradíme vám, jak zjistit, jestli jste na čtyřnohého parťáka dobře připravení.

Chcete psa? 8 otázek, na které si odpovězte před jeho pořízením

Pořízení štěněte přináší do domácnosti spoustu radosti a hravosti. Ještě než ale přistoupíte ke koupi pejska, promyslete v klidu pár věcí, které vám mohou pomoci načasovat své rozhodnutí tak, abyste byli spokojení vy i chlupáč.

1.       Souhlasí s tím všichni v domácnosti?

Pořízení chlupáče vám může znít jako skvělý nápad. Myslete ale na to, že se z něj stane vlastně další člen domácnosti, se kterým by měli mít pozitivní vztah i ostatní členové. Ujasněte si proto nejprve, zda zbytek rodiny s vámi sdílí vaše nadšení, nebo alespoň souhlasí.

2.       Kdo se o něj bude starat?

A tím nemyslíme pouze venčení (i když je to nezbytná součást psího života). Někdo musí hlídat, zda má pejsek kvalitní stravu, netrápí ho např. špatné zažívání nebo nemoci a dostává řádný výcvik. Kdo mu bude čistit tlapky, vysávat chlupy, sbírat v parku výkaly nebo jezdit na očkování? Všechny tyto činnosti vás totiž dříve či později potkají.

3.       Mám pro psa dost prostoru a financí?

Dávno už neplatí, že velký pes musí být nutně na zahradě. Pravdou ale je, že každý pes potřebuje svůj dostatečně velký pelíšek, prostor pro vodu a potravu a dostatek pohybu. Jiné to ale bude u čivavy, jiné u bígla a mnohem větší u dalmatina. Počítejte i s tím, že čím větší pes, tím více je pro něj potřeba potravy, stejně tak vyžaduje většinou i dražší doplňky – velký pelech, delší vodítko, silnější antiparazitika.

Nezapomeňte! S velikostí psa většinou rostou i účty na veterině.

4.       Kolik mu mohu věnovat času a energie?

Každé psí plemeno má trochu jinou povahu a vyžaduje jiný přístup – některé pejsky unavíte už po půlhodinové procházce, jiní se po dvacetikilometrové túře budou dožadovat házení míčku. Dobře si proto nastudujte, zda dokážete vašemu vytouženému parťákovi věnovat dostatek svého času. Při výběru nejvhodnějšího pejska se můžete řídit i našimi tipy tady.

5.       Nemáme v domácnosti alergii na psí srst?

I když najdete parťáka, který se k vám skvěle hodí a všichni členové domácnosti ho mají rádi, stále se může objevit komplikace: alergie. Je proto vhodné předem zjistit, zda jí netrpíte vy nebo vaši blízcí – pomazlete se s pejskem v bytě u známých, nechte se olíznout a sledujte, zda se vám např. nedýchá hůře, nevyskakuje vyrážka nebo neslzí oči. Anebo se nechejte otestovat na alergologii. Vyhnete se tak zklamání a srdcervoucímu loučení s pejskem, kterému jste začali tvořit domov.

Mazlení s chlupáčem je skvělé. Ujistěte se ale, že vám nepřinese zdravotní komplikace

6.       Zvládnu se o něj postarat i za 10 let?

Máte ideální podmínky pro chov pejska, dostatek času i financí? Gratulujeme, jste na správné cestě! Ještě si ale odpovězte na jednu otázku – bude to tak i za 5, 10 let? Samozřejmě nikdo neví, co přinese budoucnost. Ale pokud například víte, že chcete vycestovat na delší dobu do zahraničí, pořídit si rodinu nebo se plánujete věnovat naplno jen práci, je dobré zvážit, jak do vašich dlouhodobých plánů zapadá i čtyřnohý parťák.

7.       Snese se pejsek s dětmi nebo dalšími zvířaty?

Správnou výchovou u pejska lze ve většině případů dosáhnout toho, že si na další zvířátka nebo děti zvykne. Nikdo vám však nezaručí, že to vyjde na 100 %. Pokud se navíc rozhodnete vzít si již odrostlejšího pejska nebo nalezence z útulku, je nutné se s jeho opatrovníky poradit, zda je právě pro vaši domácnost vhodný. Opět zvažte i jednotlivé povahy psů.

8.       Kdo ho bude hlídat, když nebudu doma?

Dovolená, pobyt v nemocnici nebo v lázních, pracovní cesty, výlety – co se bude s pejskem dít, když s ním nebudete moci být doma? Vyvenčí ho někdo, když se zdržíte v práci? I v tomhle si udělejte jasno ještě před tím, než si pro pejska pojedete.

Vyhodnotili jste všechny otázky a pejsek do vašeho života stále zapadá? Pak se pusťte do vybírání toho nej plemene! Tady jsme pro vás sepsali, jak na to.

Nebo jste zjistili, že vám pejsek zatím do plánů nezapadá? Nezoufejte, třeba se k vám bude hodit některé méně náročné zvířátko. Mrkněte se třeba na oblovku africkou nebo bojovnici pestrou.