Chameleon jemenský »umí« až 7 barev!

Chameleon jemenský »umí« až 7 barev!

Sleduje vás jen po očku, zatímco se dívá taky někam na tučnou masařku.. Je to samotář s lepkavým jazykem a pořádnou chutí k jídlu.  Hádáte správně, řeč je o chameleonovy jemenském.

Chameleon jemenský, (Chamaeleo calyptratus), lidově řečený "jemeňák" se vyskytuje v horských oblastech západního Jemenu a jihozápadní Saudské Arábii. Příroda mu poskytla dokonalé maskování v podobě barevné palety pigmentu, který mu umožňuje splynout s listy a kmeny stromů, kde pokukuje po potravě nebo predátorech.

Ve volné přírodě jsou samci barevnější než samičky, ale to neznamená, že od nich můžeme čekat změnu barev jako v televizi. Chameleon jemenský disponuje škálou zhruba 7 barev, kterou se svým prostředím komunikuje.

Dále bychom si měli před pořízením uvědomit, že chameleon je plaz, proto nebude nikdy tak přítulný jako pejsek. Má rád svůj klid v dobře vybaveném terárku nebo ve venkovním výběhu. Zbytečné vyndavání jemeňáka ven z terária "na pomazlení" je spíše na škodu, protože je to pro zvíře stresové.

Chameleon jemenský se dožívá maximálně 10 let (sameček), samičky mají délku života kratší, cca 2-3 roky, maximum 5 let, zde záleží na počtu šnůšek, které samičku vyčerpávají. Samce od samičky odlišíme jednak podle výrazně vyšší přilby na čele, tak podle ostruhy na patě zadních nohou (hrbolek).

Jemeňáka chováme v teráriu, nikdy ne v akváriu! Rozměry mohou být cca 80 cm na výšku, 50 cm na šířku a 50 cm na délku. Čím větší, tím pro zvíře lepší. Terária mohou být skleněná, z OSB desek, z laminátových desek nebo síťová, tzv. flexi terária (ZMD terarium ReptiBreeze Alum Screen Cage 61x61x122cm). V teráriu je třeba mít cirkulaci vzduchu, tu nám umožňuje dvojité větrání – nerezová mřížka zespodu pod dvířky a dále pak nerezová mřížka nebo druh síťoviny (kovová tkanina) na stropě terária, v ideálním případě je horní větrání přes polovinu stropu. U OSB desek se můžeme setkat s větráním bočním, tedy na bocích terária.

Síťové terárium je dobře vzdušné, ale může zde být problém s udržením tepla. Obecná rada zní obložit 3 stěny terária korkovou deskou, není třeba až k zemi. Korková deska dobře drží teplo, vlhkost a dají se do ní vplést i květiny. Do terária umístíme větve tak, aby mohl chameleon šplhat prakticky po celém teráriu. Chameleon jemenský si neumí sám regulovat teplotu, proto je důležité, aby měl v teráriu teplotní patra, tzn. aby si mohl přelézt z vyhřátého místa pod žárovkou na chladnější místo, kdykoliv potřebuje. Do terária můžeme umístit umělé i živé rostliny. Z živých to mohou být naříklad tyto: Šplhavnice zlatá, Bromélie, Fíkus benjamín, Tchýnin jazyk, Potosovec. Živé rostliny jsou vhodné i proto, že z nich chameleoni mohou při rosení pít. Také vypadají velmi atraktivně. Jako substrát můžeme použít rašelinu, terarijní substrát. Vyhnula bych se lignocelu, může zde být riziko pozření spolu s potravou a následné nabobtnání v žaludku.

Nezapomínáme ani na osvětlení. Chameleon jemenský potřebuje ke správnému fungování jak teplo, tak světlo (UVA spektrum) a světlo s UVB spektrem, které mu pomáhá vstřebávat vápník do organismu. Osvětlení umístíme nad terárium jednak proto, abychom poskytli jemeňákovi více místa, které může využít a také proto, aby se o osvětlení nespálil. Na osvětlení můžeme použít jak žárovky, tak zářivky (trubice), nebo výbojky (některé jsou 3v1 – obsahují teplo i UVA a UVB světlo). UVB světlo neprochází sklem, umístíme jej tedy nad mřížku na stropě terária. Cyklus svícení napodobujeme jako v přírodě, tedy od východu do západu slunce. Na noc můžeme použít speciální noční tepelnou žárovku, která má červené spektrum a neruší našeho parťáka. Používáme na ohřev terária, pokud nám kolísá teplota pod 18°C.

V létě doporučuji vypnout výhřevnou žárovku po dobu největšího tepla venku, zhruba od 11 hod do 15 hod. Jde o to, aby se nám chameleon v teráriu nepřehřál. Přehřátí pro něj může mít katastrofální dopad. Chameleon jemenský by měl mít v teráriu od 30 až 35°C pod výhřevným bodem, ve střední části od 30 do 25 °C a u dna terária do 20°C. Pokud dlouhodobě klesne teplota v teráriu pod 20°C, chameleon nedokáže trávit svou potravu. Osobně používám na měření teploty v teráriu digitální teploměr (ZOOMED), který má čidlo na dlouhém kabelu, který si můžeme umístit pod výhřevný bod, jindy zase třeba na dno terária, abychom měli přehled o teplotě. Další užitečnou pomůckou je terarijní vlhkoměr, který mi měří vlhkost v teráriu.

Péče o našeho šilhajícího parťáka není nijak složitá. Každý den jej porosíme, aby se mohl napít, zkontrolujeme zdravotní stav, dle potřeby nakrmíme, vyčistíme terárko od exkrementů. V období svlékání můžeme rosit i 2x denně, pozor ale na přílišnou vlhkost, snadno se z ní může stát plíseň. Krmíme cvrčky, sarančaty, moučnými červy, šváby, můžeme dát i holátko, dospělou myš v závislosti na stáří zvířete. Mláďata krmíme téměř denně, dospělé jedince cca ob den. Dospělým jedincům můžeme naordinovat také půst, ale mláďata krmíme i několikrát denně.

Mouční červy jsou docela velká "kalorická bomba", zkrmujeme je tedy s rozvahou. Ač je chameleon hmyzožravec, rád si dá mazlavější, šťavnaté ovoce, jako třeba banán, mango, hrušky, kiwi, broskve, meruňky, ale klidně i čínské zelí, mrkev, salát nebo třeba pampelišky, bylinky. Vše přiměřené velikosti. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že banán jim opravdu chutná.

Krmení doplňujeme o vápník a vitamíny, které by jinak chameleonovi chyběly. V připravené nádobce máme vápník/vitamíny, kterými potravu posypeme, obalíme v něm hmyz a pinzetou dáme chameleonovi. Pinzetu volíme terarijní, neboť je dlouhá, což je praktické. Jemeňák si velmi rychle spojí pinzetu s příjmem potravy. Vápník přirozeně vyloučí, proto se nemusíme bát jej často používat. Naopak opatrně s vitamíny, ty používáme 1x týdně při krmení.

Chameleona jemenského chováme jednotlivě. Pokud si troufnete na chov, musíte mít 2 terária. Jedno pro samečka a jedno pro samičku. Samce vždy dáváme k samici na páření, ne obráceně. Když se zadaří, samička zhruba od 20 do 45 dní začne hrabat díru, do které by snesla svojí snůšku. Pozor ale na zadržení snůšky u samice! Samička si dokáže uchovat sperma samce "na horší časy" a pak může snést snůšku, i když u ní v poslední době samec nebyl. Samice může mít i tzv. prázdné snůšky – nebyla samečkem oplodněná, ale stejně má snůšku, kterou může rovněž zadržet.

Občas se i přes nejlepší péči stane, že našemu parťákovi není dobře, doporučuji si vyhledat kontakt na odborníka na plazy. Běžný veterinář se specializací na psy a kočky by nemusel vědět, co a jak. Musíme pamatovat na to, že jemeňák si nevybral nás, vybrali jsme si ho my za domácího mazlíčka a musíme mu poskytnout kvalitní péči, aby měl dlouhý a šťastný život.