Vlak, autobus, letadlo: Co zvolit k cestování se psem?

Vlak, autobus, letadlo: Co zvolit k cestování se psem?

Máte psa a každoročně před dovolenou řešíte, kdo vám ho pohlídá, komu ho svěříte… A tak jste si řekli, že ho letos na dovolenou vezmete s sebou - uděláte z něho cestovatele. Což o to, cestovat se zvířetem lze, ale někdy to může být i docela oříšek, především, pokud budete cestovat vlakem, autobusem, nebo letadlem a váš pes zrovna kapesní rozměry nemá.

Když volba padne na vlak, nebo autobus

V případě, že zvolíte dopravu vlakem, vybírejte pečlivě dopravce, jelikož ne všichni povolí převážet psa bez klece, tašky či náhubku. Soukromí dopravci mají své vlastní přepravní podmínky, a ty se mohou výrazně lišit. Proto si vždy zkontrolujte, zda je přeprava zvířat povolena a v dostatečném předstihu si zjistěte veškeré informace.

V České republice jsou psi až do velikosti kočky většinou přepravováni zdarma, pokud se nacházejí v klecích, bednách, proutěných koších nebo jiných vhodných schránkách, které vylučují poškození nebo znečištění vozu a zavazadel. Tyto obaly musejí být umístěny na klíně nebo v prostoru pro příruční zavazadlo. Větší psi musejí být opatřeni náhubkem a musejí být na vodítku. Pro tyto psy se vydává samostatný jízdní doklad. Vybírá se polovina mezinárodního jízdného 2. vozové třídy, a to bez ohledu na použitou vozovou třídu. Nebezpečná a nemocná domácí zvířata včetně psů nelze přepravovat a jsou z přepravy vyloučena.

V lůžkovém nebo lehátkovém oddílu smí být pes přepravován za předpokladu, že má cestující zakoupen samostatný oddíl (musí mít pro všechna místa jízdní doklady a rezervace).

Cestování vlakem nebo autobusem není tak komfortní jako cestování vlastním autem, a to zejména proto, že nemůžete svého psa venčit tak často. Proto zvolte cestu tak, abyste mohli volit přestávky, anebo jeďte více spoji. U autobusu je vhodné zkusit se s řidičem domluvit, že během zastávky na chvíli vyběhnete, aby si pes ulevil, u vlaku to ale možné není. Pokud je ale pes poslušný a naučený na přepravu, umí spát i 8 hodin v kuse a vydržet celou dobu bez venčení. Proto dbejte na to, aby před jízdou nepil víc vody než obvykle, byl dostatečně vyvenčený a už vůbec ho nekrmte něčím, z čeho by, byť jen teoreticky, mohl dostat průjem.

Na co nezapomenout?

V České republice ale dnes nabízí dopravu vlakem více přepravců a jejich podmínky přepravy se mohou lišit! To stejné platí i o autobusové dopravě. Mějte vždy tedy na paměti – pes nesmí obtěžovat ani být nebezpečný svému okolí!

Když padne volba na letadlo

K cestě se psem do vzdálených destinací je samozřejmě možné využít i nabídky leteckých společností. I ty se však od sebe liší. Obecně lze očekávat možnost umístění malých psů (podle hmotnosti psa) v přepravce na palubě letadla jako spoluzavazadlo. Větší, respektive těžší psi mohou být přepravováni v letadle coby odbavené zavazadlo v nákladovém prostoru v přepravkách atestovaných pro leteckou přepravu. U nich je dán typ, velikost a váha přepravky. Některé aerolinky pak nabízejí vlastní k pronájmu. V přepravce by měl být dostatek místa, aby se pes mohl postavit, otočit, protáhnout, nutná je i absorpční podložka, nevylitelná miska s vodou či pítko. Některé letecké společnosti řeší i konkrétní plemena – „bojová“ či krátkolebá. Informujte se tedy vždy opravdu s časovým předstihem!

Před cestou je nutné s dostatečným (někdy i několikaměsíčním) předstihem zjistit, co vše je nutné zařídit. Všechny informace potřebné pro převoz psa cestujícího z ČR do zemí EU a informace pro návrat z jakéhokoliv státu zpět do ČR najdete na stránkách Státní veterinární správy ČR. Pozorně si je prostudujte, jelikož podmínky v jednotlivých zemích se mohou změnit i několik dní před vaším odletem.

Přelétáváte-li mezi dvěma zeměmi, platí podmínky země, do které cestujete, v závislosti na zemi, ze které vyjíždíte.

Přepravní podmínky leteckých společností
Před koupí samotné letenky je nutné pečlivě vybrat leteckou společnost. Některé aerolinky psy vůbec nepřevážejí, jiné za nekřesťanské ceny, další mají své váhové limity, jiné pro přepravu zvířat žádná zvláštní omezení nemají. Je tedy důležité zjistit veškeré podmínky přepravy předem.

Nejdříve si projděte web společnosti a snažit se zde získat co nejvíce informací. Zavolejte na infolinku a ověřte si, zda je přeprava psa možná, a ptejte se na cenu a způsob platby, pokud to z informací na webu není jasné.

Rezervaci místa pro psa udělejte s dostatečným předstihem. Každá společnost má jiný termín, do kdy musí na požadavek reagovat. Mohou tedy požadovat rezervaci minimálně 24 hodin předem (což je nejčastější), ale někdy to může být i v řádech týdnů. Při rezervaci místa pro psa si připravte informace o plemeni a váze psa, rozměrech a váze přepravky.

Uklidňující prostředky pro dobu v letadle
Podávání sedativ či jiných uklidňujících prostředků pro snížení stresu z přepravy se příliš nedoporučuje. Některé letecké společnosti to dokonce zakazují. Pracovníci letiště nebudou vědět, zda je pes omámený sedativy, nebo zda má nějaký akutní zdravotní problém. Omámený pes neovládá dostatečně své tělo, takže se může v průběhu cesty dostat do špatné polohy a třeba udusit, nebo přehřát. Za zvážení však stojí některé bylinné přípravky, které psa uklidní, ale neovlivňují jeho fyziologické funkce.

Spíš je lepší psa nekrmit aspoň 12 hodin před odletem, případně dát mu jen malý pamlsek jako odměnu za poslušnost. Vodu mu však dávejte, a to i před tím, než psa definitivně zavřete do přepravky a odevzdáte pracovníkům letiště.

První let bývá obvykle pro psa nejhorší, ale každý další už je lepší. Nákladový prostor je vždy klimatizován a teplota v něm se pohybuje mezi 15 a 23 °C.

Po příletu co nejdříve vezměte psa i své kufry a utíkejte ven, aby si pejsek mohl konečně ulevit. Počítejte také s tím, že může vykonat potřebu v průběhu letu. Následky asi umíte domyslet sami. Takže podle toho, jak daleko letíte a jak znáte svého psa, vezměte si něco na případné očištění psa a přepravky.

Volte destinace s přímým letem, pokud je to jen trochu možné, a s délkou letu, kterou váš pes bez úhony přečká v přepravce. Pokud chcete letět někam dál, zkuste zvážit mezipřistání někde na půli cesty alespoň na pár dní (a nezapomeňte ověřit, že vám psa vydají na letišti, kde mezipřistání plánujete). Případné transfery volte co nejkratší a dbejte na to, aby v daném místě a čase nebylo příliš velké teplo.

Na co nezapomenout při cestě za hranice

Určitě musíte mít psa označeného čipem, registrovaného a řádně očkovaného proti vzteklině. Některé země si stanovují povinnost ošetření proti parazitům a odčervení. Dejte pozor, proti jakým parazitům se ošetření požaduje. Může to být i proti takovým, proti kterým se běžně v ČR neodčervuje. Vše musí být samozřejmě zapsáno ve veterinárním průkazu/pasu, který musíte mít s sebou.

A pak už jen šťastnou cestu.