Cestujeme se psem: Zákony a možnosti

Cestujeme se psem: Zákony a možnosti

Bezpečnost především! Toto heslo pak platí dvojnásob při cestování. No a přestože život se psem je krásnější, cestování nám naši čtyřnozí mazlíčci umí trochu zkomplikovat. Jak se vyhnout pokutám a převážet je bezpečně?

Když sedáte do auta, okamžitě se sháníte po pásu či autosedačce, ale zamysleli jste se někdy nad tím, jaký význam má toto slovo v psí říši? Ač je to pro někoho nepříjemné téma, je nutné si uvědomit, že pokud nebudete mít psa řádně zajištěného, může být sám pes tím, který vás i vaši rodinu může nechtěně připravit o život. Ať už svým nekontrolovatelným pohybem při nárazu a nebo prostě svým chováním (přemíra stresu, panika) znemožnit přístup záchranářům ke zraněným osobám a co hůř, může svým útěkem z vozu ohrozit další účastníky silničního provozu. Bezpečnost je klíčová, proto byste měli myslet na bezpečí celé posádky vozu, včetně zvířecího miláčka. Správnou volbou zabezpečení svého psa chráníte nejen jeho, ale také sebe!

Bezpečnost psa není jen otázka odpovědnosti, ale i zákona..

Zákon č. 361/2000 Sb, hlava II, § 5: Řidič je povinen…

i) zajistit bezpečnost přepravované osoby nebo zvířete a bezpečnou přepravu nákladu,

j) zabezpečit přepravované zvíře tak, aby neohrozilo řidiče a přepravované osoby…

Není blíže specifikováno, jak má být pes v autě zabezpečen, jestli má být v přepravce, nebo upoután na pásu na sedadle. Jedno je jisté, má být zabezpečen, tedy nesmí se volně pohybovat po vozidle. Každopádně, pokud zvíře není zabezpečeno, je nutné počítat s pokutou. Uvědomit bychom si ale měli hlavně to, že tím riskujeme svůj život.

Čím a jak tedy psa zabezpečit:

1) Vozík na psy za auto – vyplatí se hlavně lidem, kteří mají více psů a nebo chtějí pro psa „jeho“ pohodlí kdekoliv. Pokud je pes naučený, že ve vozíku je jeho místo, může se z vozíku lehce stát „kotec na kolečkách“. Výrobců vozíků je málo, nejznámější evropští výrobci jsou WT Mettal a MetBox, v České republice pak Maro Kralovice. Díky vlastní konstrukci, povětšinou z oceli a duralu, má vozík své vlastní deformační zóny, a proto při nárazu je menší pravděpodobnost zranění psa.

2) Klece – při výběru je potřeba dát si pozor a kupovat vyloženě klec do auta. Ne klec výstavní! Výstavní klec je z měkkého materiálu (pozinkovaný drát) a při nárazu se zmuchlá jako papír. Klece do auta jsou vyrobeny z pevných materiálů jako dural, ocel a měly by být pevně přidělané do podlahy kufru auta co nejblíže zadním sedadlům. Stejně tak jsou firmy, které vyrábí klec do auta na míru a pevně ji svaří s karoserií auta. U pevně svařených klecí nehrozí při nárazu utržení úchytů a poskytují tak vyšší ochranu psa v ní.

3) Látková klec „kennela“ – tato látková kennela je spíš pro výstavní účely – domeček pro psa ve výstavních halách, penzionech, ale pro přepravu zvířete zcela nevhodná. Jde spíše pro ochranu řidiče, pes mu nebude lítat po autě, ale pouze za předpokladu, že zvíře v ní umí být, protože když ne, snadno se z ní dostane ven. Nicméně, pokud by došlo na náraz, psa neudrží.

4) Plastová přepravka „kennela“ – při výběru přepravky je třeba věnovat pozornost jejímu systému složení. Je lepší vybírat přepravky, které mají certifikaci IATA, obecně o nich platí, že jsou pevnější a bezpečnější, protože jsou schváleny pro letový provoz. Jsou to přepravky: Ferplast ATLAS Proffesional, Karlie Nomad a Trixie Gulliver. Přepravky jsou samozřejmě v různém velikostním provedení, tedy vyberou si majitelé čivavy i bernardýna. Ostatní necertifikované přepravky jsou na tom pak podobně jako látkové kennely, plní funkci „ochrany řidiče“, ale už ne psa samotného. Jelikož při nárazu dojde k jejich poškození.

5) Mříž – instaluje se za zadní sedadla auta, může být buď univerzální, nebo přímo od výrobce daného auta. Mříž může být pevně spojena s karoserií vozu, ale také pouze „nasazena“, odděluje zavazadlový prostor od zbytku auta. Chrání řidiče, protože se zvíře pohybuje jen po kufru vozu, ale nikoliv zvíře samotné.

6) Síť – stejně jako mříž může být univerzální a nebo přímo od výrobce daného auta. Ovšem s karoserií auta se pevně nespojuje – visí na hácích. Rovněž odděluje zavazadlový prostor od zbytku vozu. Takže plní opět ochranu řidiče, ale ne zvířete samotného.

7) Ochranné deky „vany“ – jde o pevnou textilii, která je uchycena za opěradla zadních sedadel a jde přes zadní sedadla až k předním, kde je uchycena za opěrky hlavy předních sedadel. Je to spíš textilie pro ochranu čalounění vozu, nikoliv zvířete samého, a řidiče už vůbec ne. Pes může samovolně přeskočit dopředu i do zavazadlového prostoru. Takže pokud textilní vanu, tak ano, ale pouze s kombinací s postrojem a sponou.

8) PostrojPostrojů do aut je celá spousta, od různých výrobců, bohužel plno jich velký náraz nevydrží, neboť plastové spony prasknou nebo postroj ze psa sjede. Proto je potřeba opravdu vybírat a za kvalitu si připlatit. Postroj se buď přímo zapíná do zámku pásu, nebo se jím přímo protahuje pás samotný.

Postroje, s jednoduchými plastovými sponami slouží jako ochrana řidiče – pes nelítá po autě, ale ochrana zvířete samotného je spíše nulová. Pokud bychom chtěli opravdu ověřené postroje, tak pak jsou to postroje ALLSAFE nebo Kurgo (jedni z mála, kteří obstáli v crashtestech).

9) Pás s karabinou – jde o kus nylonového popruhu s karabinou na jedné straně a na druhé straně je zástrčka do zámku pásu. Tento pás s karabinou spojuje postroj (Nikdy ne obojek!!! Při cuknutí hrozí zlomení vazu psa!) psa se sedačkou. Brání psovi ve volném pohybu po vozidle, nicméně při silném nárazu psa neudrží.

Cestovat s nezabezpečeným zvířetem je velký hazard nejen s vlastním životem, ale i se životem ostatních. Je několik možností, jak psa efektivně zabezpečit ať už je to klec, přepravka, vozík nebo postroj, tak chráníte sebe i celou posádku vozu. Buďte zodpovědní, a udělejte pro bezpečnost maximum.