Bojovnice pestrá: jak odchovat mladé?

Zalíbil se vám chov betty a toužíte po vlastních malých rybičkách? Tomáš z Pet Center pro vás sepsal základní info, jak na to!

Bojovnice pestrá: jak odchovat mladé?

Zalíbil se vám chov betty a toužíte po vlastních malých rybičkách? Tomáš pro vás sepsal, jak na to!

Pokud už nějakou dobu betty chováte a cítíte, že byste mohli vyzkoušet i vlastní odchov, doporučuji vám zvážit jeho časovou náročnost a zvolit vhodný postup. Níže se dočtete základní informace, jak rozmnožování bett probíhá.

Začínáme s hnízdem

Před pokusem o rozmnožování si samec sám od sebe postaví na hladině pěnové hnízdo. Hnízdo tvoří vzduchové bubliny, které samec obalí svými slinami. Pokud jste v akváriu takové hnízdo našli, nemějte strach, není to nic závadného. I když samec nemá v akváriu možnou partnerku, může si hnízdo stavět a bránit.

Pokud se v akváriu nachází i samička, zajistěte pro ni vhodné úkryty. Bez úkrytu samičce hrozí, že ji samec ve snaze o nahnání pod pěnové hnízdo užene k smrti. Mnohdy to totiž nedělá vůbec vybíravým způsobem.

Před pokusem o rozmnožování si samec sám od sebe postaví pěnové hnízdo na hladině. 

Když se vše podaří a pár se vytře, samec většinou posbírá oplozené jikry a přesune je do pěnového hnízda. Někdy se pokouší i o odchov - podobně jako tlamovci si ponechá jikry v tlamě.

Samici při nejbližší příležitosti odlovte. Pokud máte vysoký sloupec vody, snižte jej na cca 15 cm. Po vylíhnutí a rozplavání plůdku je potřeba odlovit i samce.

Od plůdku k rybě

Prvních pár dnů není třeba malé rybičky krmit, plůdek tráví vaječný žloutek. Do cca 4. týdne se doporučuje akvárium lehce vzduchovat, protože mláďata ještě přijímají vzduch z vody. Vzduchování ale musí být opravdu jemné, silný proud by totiž mohl plůdku ublížit.

Kolem 4. týdne se teprve začíná vytvářet přídatné dýchací ústrojí. V ten okamžik je vhodné snížit hladinu na cca 10 cm. Zároveň začněte krmit velmi jemnou potravou, předejdete tak případnému zadávení plůdku. Pak už jen sledujte, jak plůdky rostou a mění se na dospělé rybky.