Bojovnice pestrá aneb znáte bettu?

Výrazně barevné ryby s krásnými ploutvemi ověnčené řadou mýtů. Poznejte s námi bojovnice betty! Tomáš z Pet Center pro vás připravit tento článek.

Bojovnice pestrá aneb znáte bettu?

Výrazně barevné ryby s krásnými ploutvemi ověnčené řadou mýtů. Poznejte s námi bojovnice betty!

Kde se vzala bojovnice?

Bojovnice pochází z povodí asijské řeky Mekong a žije ve státech jako je Thajsko, Jáva, Borneo, Zadní Indie a Sumatra. Vyskytuje se ve vodách s hustým porostem rostlin, s minimálním prouděním vody a nízkým vodním sloupcem do 30 cm. Bojovnice zde dorůstá průměrné délky 6 cm a dožívá se 2 až 3 let. Lidově se jí říká betta z jejího latinského názvu Betta splendens.

I když jméno bojovnice zní hrozivě, neznamená, že by se všemi ostatními rybkami bojovala. Charakteristická je pro ni ale vnitrodruhová agresivita. Po umístění dvou samců do malého prostoru mezi nimi totiž začnou „kohoutí zápasy“, k čemuž dokonce v Asii speciálně šlechtili krátkoploutvé formy. Dnes už se naštěstí od zápasů upouští a spíše se šlechtí formy barevné, s různými tvary ploutví.

Pozor! Po umístění dvou samců do malého prostoru mezi nimi začnou „kohoutí zápasy"!
Lidově se tato překrásná rybka nazývá betta. 

Dýchá díky labyrintu

V přírodě žije betta v teplých, často stojatých vodách. Typickými místy jsou rýžová pole, různé bažiny a močály, kde je málo kyslíku. Proto se u ní vyvinul speciální orgán - labyrint, který jí umožňuje „dýchat“ z ovzduší. Nemusí tak být závislá na vzduchování v akváriu.

Pozor na mýtus, že betta nepotřebuje filtr. Filtr vodu čistí a pomáhá rozkládat odpadní látky. Betta sice zvládne žít v přírodě ve špinavé vodě, kde je vyšší obsah odpadních látek, ale dnešní vyšlechtěné formy jsou daleko citlivější. Proto při výměně vody nechte novou dostatečně dlouho odstát, aby měla stejnou teplotu. Také doporučuji použít akvareguláror např. Aquatan, Haquos condicioner, Zoo Med Betta condotioner.

Pozor dejte i na prostor, kam akvárium s bettou umístíte. Akvárium by nemělo stát na chladném místě, nebo průvanu. Takže určině ne u okna, na chodbě, u vstupu do pokojů a podobně. Betta se totiž nadechuje u hladiny a při vdechnutí studeného vzduchu by mohla prochladnout.

Bettárium: Ano či ne?

Rozporuplné názory se objevují také na nejčastější formu umístění pro betty, tzv. bettária. Stejně jako každá mince má dvě strany, tak ani chov bety v bettáriu není bílý, nebo černý. Betty v přírodě kvůli své teritorialitě nevyužívají mnoho prostoru. Je to ale spíše hloubka, kterou nevyužijí. Větší plocha hladiny je pro ně tou správnou volbou.

Mohlo by se tedy zdát, že chov v bettáriu s litrovou kapacitou bude pro rybu pohodlný. Problém je, že z dlouhodobého hlediska, kvůli kompletním výměnám vody, život na malém prostoru rybě neprospívá.

Minimální kapacita bettária jsou 2 litry, ideální velikost se pohybuje kolem 10 - 15 litrů. Pokud má bettárium ze zadní stěny zrcátko, je nutné akvárium vybavit květinou nebo jiným úkrytem, aby svůj odraz neměla na očích neustále. V malém bettáriu není na zakrytí zrcátka dostatečný prostor, proto je lepší variantou vkládací zrcátko. To můžete k bettárku buď přiložit, nebo jej můžete na krátkou dobu vložit i přímo dovnitř nádrže.

Na druhou stranu krátkodobé ubytování v bettáriu rybě nijak neškodí. Využít ho můžete při karanténě, nebo jako dočasnou nádrž před přidáním rybky do společného akvária. Podobně jsou na tom bettária v obchodech, kde rybky pobývají také jen dočasně. Bettárium také dobře poslouží jako vytírací prostor.

I když je společnost v otázce chovu bett rozdělena na dva nesmiřitelné tábory, s určitostí se na jednom oba shodnou: Příroda opravdu kouzlí, když naděluje bettám jejich tvary a barevnost.

Příroda čaruje, když naděluje rybkám barevnost. 

Lze umístit bettu k jiným rybám?

Bude to znít překvapivě, ale ve společenském akváriu s bettou je potřeba se bojovým rybám vyhnout a umisťovat k ní pouze mírumilovné ryby. Ani ty by ale neměly mít moc dlouhé ploutve. Někdy se totiž stává, že je samec betty považuje za konkurenci. Betty rozeznávají barvy, proto některým samcům vadí i neonky červené a tetry neonové. Jiné rybičky k nim umístit můžete, vybírejte ale ty méně nápadné a klidné.

Kolik rybek umístit do jednoho akvária?

V menších akváriích doporučujeme chovat samce samotného, případně s jinými druhy. V omezeném prostoru bez vhodných úkrytů může totiž jedna ryba druhou uhnat. V případě tria (jeden samec a dvě samice) už je potřeba akvárium o velikosti alespoň 50 litrů, jinak se mohou betty ubít navzájem. Někdy i dvě samice uženou samce.

Zaujala vás bojovnice? Pokud se rozhodnete bettu pořídit, stavte se za námi na prodejně. Rádi vám poradíme s výběrem vhodného vybavení i rybičky samotné.