Barevný a zpěvavý společník? Kanárek!

Zvažujete pořízení opeřeného domácího mazlíčka? Pak by vás mohl zaujmout kanárek, oblíbenec nejen v českých domácnostech.

Barevný a zpěvavý společník? Kanárek!

Zvažujete pořízení opeřeného domácího mazlíčka? Pak by vás mohl zaujmout kanárek, oblíbenec nejen v českých domácnostech.

Jako u všech domácích mazlíčků, základem pro chov kanárků je pozitivní vztah k živé přírodě a chuť starat se o živého tvora. Kanárek má všechny předpoklady k tomu, aby se stal pro člověka každodenním potěšením. Je však třeba mu poskytnout vhodné podmínky a věnovat každodenní péči. Odmění vás za to svým veselým zpěvem a štěbetáním.

Nenáročný veselý společník

Prostorové a chovné podmínky kanárků jsou minimální, umožňují tak i městským chovatelům každodenní příjemný kontakt s přírodou, který v dnešním přetechnizovaném světě tolik potřebujeme. Počítejte s tím, že společnost vám bude dělat i 12 let.

Pokud chcete začít jen s jedním kanárkem, vystačíte si se základní výbavou. Připravte si pro něj klec o rozměrech cca 30 x 40 cm, s výškou 40 cm. Na spodek klece dáváme savé papírové podložky (např. noviny), ale nesmí být z lakovaného papíru. Do klece dále umístěte bidýlka, krmítko a nádržku na vodu. Můžete mu také připravit nejrůznější hračky a větvičky. A nezapomeňte na koupelničku, kde si ptáček bude čistit peří.

Čím kanárka krmit?

Celoročně si vystačíme se suchým krmivem pro kanárky, které musí obsahovat řepku a gritem. Grit je minerální krmivo, které jim pomáhá trávit. Do klece umístěte také sépiovou kost jako zdroj vápníku.  Do gritu můžete občas vložit úlomky dřevěného uhlí jako prevenci proti trávicím problémům. Základem zdravého chovu je také každodenní výměna pitné vody v napáječce a koupelničce, přičemž vodu používáme odstátou. Při použití studené vody totiž začne pták přepeřovat, a dokonce může onemocnět.

Klec pro kanára může vypadat například takto

Má rád své místečko

Kanárek, stejně jako ostatní druhy ptáků, nesnáší průvan. Škodí mu časté přemisťování z místa na místo, nemá rád hluk a tmavá místa. Klec proto umístíme na takové místo, kam přímé sluneční paprsky dopadají jen část dne, do výšky cca 150 cm od podlahy. V místnosti by měla být teplota 18–20°C. Pozor na velké výkyvy teploty, které zapříčiňují zažívací potíže a chorobné pelichání.

V období přepeřování jsou jedinci neplodní, a navíc samec mnohem méně zpívá. Pro kanáry má sluch a zrak mimořádný význam, proto se v místě kolem kanárků pohybujeme opatrně, abychom je příliš nerušili. Klec čistíme minimálně 1x týdně.

Pokud kanárkovi splníte všechny tyto podmínky, určitě se brzy sžijete. Kanárek vám pak bude dny zpříjemňovat svým veselým zpěvem. A třeba se i rozhodnete pro odchování mláďat, o kterém pro vás máme článek tady.