Ani veverka, ani myš. Představujeme činčilu!

Že jste o činčile už párkrát slyšeli, ale nikdy pořádně neviděli? Sepsali jsme pro vás, jaké je tohle noční zvířátko jako domácí mazlíček.

Ani veverka, ani myš. Představujeme činčilu!

Že jste o činčile už párkrát slyšeli, ale nikdy pořádně neviděli? Sepsali jsme pro vás, jaké je tohle noční zvířátko jako domácí mazlíček.

Činčila je řád hlodavců z čeledi činčilovití (Chinchillidae). Původně pochází z And Jižní Ameriky. Činčila je zavalitý hlodavec většího vrůstu, který má vzhledem ke svému tělu i poměrně velký ocas. Činčila jihoamerická (Chinchilla lanigera) dorůstá v dospělosti délky těla cca 25 – 35 cm, délky ocasu 15 – 20 cm a hmotnosti samci 500 – 550 gramů a samice 550 - 800 gramů, někdy i více. Dožívá se při dobré péči až 15 let.

Temperamentní a barevná

Tento malý savec se vzhledově podobá veverce. Má výrazné černé oči ve tvaru korálků, které jsou dokonale přizpůsobené pro život ve tmě i na světle. Její kožíšek je hebký a hustý, proto je bohužel dodnes chována jako kožešinové zvíře. Původní barva srsti byla světle až tmavě šedá. Dnes se vyskytuje nepřeberné množství barevných mutací, jako základní bílá (White), černá (Ebony), béžová (Beige) a hnědá (Brown) + různé odstíny, recesivní barevné mutace, jako fialová (Violet), safírová (Saphire), a pak i vzácné barevné mutace jako šedomodrá (Blue Slate) nebo modředémantová (Blue Diamond).

Činčila je velmi temperamentní zvířátko, aktivní ve večerních a nočních hodinách a tato aktivita jí vydrží až do ranních hodin. Činčila je hlodavec a to znamená, že nic z vašich věcí neunikne jejímu ochutnávání. Díky její noční aktivitě je potřeba najít pro ní takové místo, aby vás nerušila při spánku. Činčila nemá ráda mazlení. Lidské doteky nesnáší moc dobře. Aby se s člověkem spřátelila, potřebuje hodně pochopení a času.

Jak chovat činčilu?

Činčilu chovejte v klecích nebo voliérách o minimálních rozměrech 60 x 80 cm a 100 cm na výšku. Klec může být buď s plastovým nebo kovovým dnem. Také může být vyrobená z nepotřebné skříně - tzv. „skříňoklec“.

V kleci nesmí chybět poličky, větve ovocných stromů (nejlépe jabloní, NE jehličnany), domeček, bezprašná podestýlka, seníček, napáječka, sépiová kost a miska na jídlo. Činčila se živí granulemi (vybírejte jen ty, určené přímo pro ni) a senem. Jako občasný pamlsek je vhodné ovoce (jablko) a zelenina (mrkev, řepa). Rozhodně je lepší podávat pamlsky v sušeném stavu. Co se týká zeleného (čerstvého) krmení, sem tam nějaká bylinka činčile neuškodí, ale méně je u činčily více. Z tekutin jí postačí voda.

Jako každý živý tvor, i činčila musí mít své pítko s čistou vodou

Nikdy činčile nedávejte směs pro hlodavce. Je-li směs určena pro morče, králíka a křečka, dejte od toho ruce pryč! Činčila má úplné jiný metabolismus. Tyto směsi jsou tučné a dost často i sladké, činčile mohou přivodit smrtelnou steatózu (ztučnění jater) nebo cukrovku. Činčila se také denně koupe – ne ve vodě, ale v koupacím písku, který je rovněž určen speciálně pro ni.

Kolik činčil chovat?

Chovat můžete jedince i skupinky. Skupinky – dvojice (2 samice, 2 samci, nebo samici a samce). Chov vícečetných skupin se řídí pravidlem – vždy více samic a JEDEN samec (kdyby samců bylo více, zabijí se). Pokud budete chovat skupinku činčil, je třeba počítat s tím, že nejspíš brzo přivedou na svět mladé.

Samice je březí 111 až 113 dní (asi 16 týdnů), rodí se 1-3 mláďátka (výjimečně i více), osrstěná, s otevřenýma očima a s prořezanými zuby. Mláďata zůstávají minimálně 8 týdnů u matky (lepší je 10 týdnů a váha mláděte by měla být nad 250g).