Jak vybrat a kombinovat první rybičky

Pořídili jste si první akvárium a teď vás čeká nákup rybiček? Připravili jsme pro vás několik rad, jak správně vybrat a nakombinovat akvarijní rybičky, aby byl pohled na akvárium radostí.

Jak vybrat a kombinovat první rybičky

5 jednoduchých pravidel, jak správně vybrat a nakombinovat první ryby tak, aby byl pohled na akvárium radostí.

Pestré akvárium? Ano, ale...

Při výběru rybiček do akvária lze zvolit různý přístup. Mnoho lidí se rozhoduje hlavně podle barevnosti ryb tak, aby bylo akvárium na pohled pestré. Dá se to pochopit, zvláště pokud je akvárium s rybičkami určeno dětem. Bohužel to není úplně šťastná volba. Proč ne?

Zkuste si představit, že nevybíráte do fotbalového týmu hráče podle jejich schopností a talentu, ale podle toho, jaké nosí kalhoty nebo účes. Ani kolegu do pracovního týmu byste si nevybírali podle jeho bot, ale pochopitelně podle dovedností, zkušeností a přístupu k práci. Rybky, které vyberete bez konzultace s odborníkem, jen na základě jejich vnějších znaků, nemusí vytvořit dobrý „tým“ a akvárium vám pak nebude přinášet radost, ale problémy.

Vybírat jen podle oka? Raději se poraďte s odborníkem. 
Nevíte, jak vybírat? S ohledem na ostatní nároky (teplota, pH, tvrdost vody), zkuste použít tato jednoduchá pravidla:

1.    Vybírejte více ryb jednoho druhu

Chybu neuděláte, když do akvária vyberete rybky jednoho druhu. Budou se cítit bezpečně a klidně. Každá ryba odlišného druhu může v akváriu vyvolat stres. Vystresované ryby jsou náchylné na choroby a časný úhyn.

Znovu tu použiji srovnání s našim lidským světem. Představte si, že jste pozváni na večírek, kde nikoho neznáte, nemáte s těmi lidmi nic společného, k tomu navíc mluví každý jiným jazykem. Budete se v takové společnosti cítit uvolněně? Asi ne.

Pokud budou v akváriu ryby různých druhů (které spolu nevycházejí), potom budou všechny rybičky zmatené a vystrašené, každá v jiném koutě akvária, budou se vyhýbat vzájemnému kontaktu. Pohled na takové akvárium nebude žádným požitkem.

Naopak pohled na plovoucí houf neonek (Paracheirodon innesi), zebřiček pruhovaných (Danio rerio) nebo parmiček čtyřpruhých (Capoeta tetrazona) je vždy nádherný a pohodový. Pokud přece jen toužíte po barevnosti, můžete v případě parmiček zkombinovat klasickou parmičku čtyřpruhou (bílo-černou) s formu albinotických (bílá s nenápadně narůžovělými pásky) a s mechovou (černá se zeleným nádechem). Podobně můžete kombinovat různé barevné variace (žluté, červené, černé, strakaté, duhové) živorodek duhových – tzv. pavích oček (Poecilia reticulata).

Nakombinujte rybičky stejného druhu v jejich různých variantách. Vhodnou volbou může být např. čichavec. 

2.    Zaplňte jednotlivé vrstvy akvária

Některé ryby žijí při hladině, jiné ve střední vrstvě akvária a jiné u dna. Zkombinujte je tak, aby si mohly akvárium rozdělit a všechny budou spokojené. Opět uvedu příklad. Pokud máte velký dům, v patře mají pokojíčky vaše děti, které už jsou větší a chtějí už mít svoje království trochu dál od vás. Domácnost zároveň sdílíte s babičkou. Té se naopak už nebude chtít chodit do schodů a bude ráda za soukromí pokojíku v přízemí, odkud to nemá daleko na zahrádku. Vám zůstává prostorný obývací pokoj a klidná ložnice. Každý má to své a všichni jsou spokojeni. Ale pokud budou chtít všichni pokojík v podkroví, nebo naopak v přízemí, tak vám ani velký dům nezajistí domácí pohodu.

To, kterou vrstvu akvária ryby obývají, rozpoznáte například podle toho, jak mají umístěné „vousy“ a tlamičku. Tlamička otočená vzhůru znamená, že rybka sbírá potravu z hladiny, např. živorodka ostrotlamá (Poecilia sphenops), štikovec pruhovaný (Aplocheilus lineatus). Vousky a tlamička otočená dolů značí, že rybka sbírá potravu převážně ze dna, např. pancéřníček pobřežní (Hoplosternum Littoral), peřovec kukaččí (Synodontis multipunctatus).

3.    Zvolte správné množství ryb.

K tomu vám postačí jednoduchá matematika. Malá ryba potřebuje 2-3 litry vody. Živorodky špiní vodu více, proto počítejte na jednu rybu s cca 5 litry vody. Na guramy a Colisy (neboli čichavce) lze počítat jen jeden litr. Pozor! To neznamená, že můžete dát dva kusy do dvoulitrového akvária, ale že k pěti kusům v 80 litrovém akváriu můžete dát ještě 15 kusů živorodek.

Takový pohled může ladit oku, ale jak se asi cítí ryby v přeplněném akváriu? 

4.    Nezapomeňte na čističe.

Jsou to rybky, které pomáhají s likvidací spadaného krmiva a s řasami. Patří k nim přísavníci (např. Ancistrus, Pterygoplichthys gibbiceps), pancéřníčci (např. Corydoras aeneus) apod. To však neznamená, že nebudete muset akvárium odkalovat a čistit sklo. Tyto rybky vám jen pomohou prodloužit intervaly mezi jednotlivým čištěním.

5.    Ryby v malém akváriu. Jak na to?

Pokud nemáte možnost umístit v bytě větší akvárium, které se dá lépe zařídit, pak platí pravidlo – do malého akvária vybírejte malé ryby. Na jednu rybičku počítejte 2 litry vody – do 10 litrového akvária tedy můžete umístit pět menších ryb. V malém akváriu je obtížnější vytvořit přirozenou rovnováhu, a proto ho budete muset častěji čistit, ale vzhledem k velikosti to zas bude jednodušší.

Nebojte se zeptat odborníků na prodejně.

Uvést všechny možné kombinace ryb se zde určitě nedá. K tomu je potřeba znát konkrétní velikost akvária a další specifické podmínky. Doporučuji vám zajít k nám na prodejnu a poradit se přímo s našimi specialisty. Vyberte si řekněme jeden druh ryb, který se vám líbí nejvíce. S výběrem dalších rybiček vám rádi poradí moji kolegové.