3 000 pírek - hádejte, o kom je řeč? Andulka vlnkovaná přece!

Andulka je papoušek se všemi charakteristickými vlastnostmi papoušků. Je krásně zbarvená, pohyblivá, společenská, neobtěžuje nepříjemným křikem a je neuvěřitelně skromná.

3 000 pírek - hádejte, o kom je řeč? Andulka vlnkovaná přece!

Andulka si během svého vývoje vytvořila velké množství krásných barevných variací, jejichž počet navíc neustále roste. I  díky tomu se chov tohoto nejpopulárnějšího papouška stává ještě zajímavějším.

Seznamte se s andulkou

Začnu pár fakty a čísly: délka cca 18 cm, průměrná délka života 10 let.  Mladí ptáci mají černé oči bez bílého prstence (kromě andulky lutino, která je má červené), menší masky a pruhované čelo. Samičky mají nad zobákem hnědé nadnozdří.

Andulka je krásně zbarvená, pohyblivá, společenská, neobtěžuje nepříjemným křikem a je neuvěřitelně skromná. Snadno si ji ochočíte a často se naučí i "mluvit". Pro svou velikost je vhodná i do malé klece v bytě, ale svým kolektivním způsobem života vyhovuje i chovu v hejnu v zahradní voliéře, kde dovede i přezimovat.

Během vývoje výstavních standardů se velikost andulek podstatně zvětšila (oproti jejich volně žijícím dvojníkům v Austrálii). Dnes jsou andulky nejoblíbenějším doma chovaným ptákem. Její populaci tvoří několik milionů jedinců a vyskytuje je v tisících barevných kombinacích.

Andulka patří mezi nejoblíbenější doma chované ptáky. 

Co vše budu potřebovat? Aneb od klece až po krmivo.

Kde klec umístit?

Aby se pták cítil spokojeně, potřebuje dostatek světla. Ale pozor! Klec nesmí stát na přímém slunci! Nejpříjemnější je pro něj ranní sluneční světlo. Většina ptáků, včetně andulky, ráda sedí na vyšším místě, odkud má přehled o svém okolí a kde se cítí bezpečněji. Klec nikdy nedávejte do průvanu a nepatří ani do kuchyně. Ptáci totiž mají velmi citlivé plíce. Změny teplot a výpary mohou andulku ohrozit.

A co klec a její vybavení?

Vhodnější je klec nižší a delší. Nemá smysl dávat do klece zeleň, protože andulky ji velmi rychle zničí. Andulky ale rády šplhají, do klece proto dejte kromě bidla i různě tvarované dřevěné větve. S velkou oblibou přivítají i ​​nejrůznější hračky - zrcátka, zvonky, malé míčky. Dno klece vystelte kukuřičnou podestýlkou ​​nebo použijte čistý karton. Nikdy nepoužívejte noviny nebo letáky z lakovaného papíru.

Čím krmit andulku a bez čeho se neobejde?

Základním krmivem pro andulky je směs prosa, lesknice a ovsa. Rády mají i ​​senegalské proso v klasech. Stravu můžete doplnit ovocem, nejvhodnější je kousek jablka. V kleci nesmí chybět grit (druh písků), potřebný na drcení semen během trávení a sépiová kost jako zdroj vápníku. Občas je dobré přidat do gritu úlomky dřevěného uhlí, které pomáhá předcházet trávicím problémům. Andulky potřebují i ​​zdroj jódu a potřebné minerály, které jim snadno doplníte jodovou kostkou a minerálním blokem. Krotká andulka má tendenci si zobnout dobrot z talíře svých páníčků. To jí ale škodí. Dávejte na toto pozor a nenechávejte andulku ochutnávat ostrá a kořeněná jídla.  

Základem zdravého chovu je každodenní výměna pitné vody v napaječce a koupelničce. Vodu ale dávejte odstátou a nikde ne moc studenou. Díky studené vodě může pták začít přepeřovat.

Andulka přivítá v kleci různé hračky - třeba zrcátko.

Je andulka domácí mazlíček?

Pořídíte-li si starší andulku z voliérového ​​chovu, zůstane plachá. Strach z přílišné blízkosti člověka jí nedovolí žádné důvěrnosti. Navíc, pokud je vypuštěna z klece, může si i ublížit, např. o sklo nechráněného okna. Taková andulka je vhodná pro chov, ale domácí mazlíček z ní nikdy nebude.

Aby andulka neměla z člověka strach a chtěla být v jeho blízkosti, je nutné, aby ke vzájemnému kontaktu docházelo od co nejmladšího věku. Andulka krotne díky přirozenému instinktu pro společnost. Úplná vazba na člověka ji zůstává po celý život jedině tehdy, když jí člověk nahrazuje společnost ostatních andulek. Proto pokud chcete mít andulku trvale zcela krotkou, pořiďte si pouze jedinou.

Tak mluví nebo ne?

Talent k napodobování lidského hlasu je velmi individuální. Některá andulka se naučí první slovo za 2 týdny, jiná za několik měsíců a některá vůbec. Jsou i andulky, které se naučí napodobit zpěv jiných ptáků, imitují zvuk tekoucí vody či zvonění telefonu. A to je doma potom zábava :D! Samečci bývají většinou učenlivější.

Změna chování jako projev nemoci

Přestože andulky patří k nejodolnějším ptákům chovaných v klecích, přece jen se u nich mohou vyskytnout některé nemoci. Většina onemocnění se u andulek projeví změnou chování. Andulka ztrácí tělesnou aktivitu, více odpočívá, déle a častěji spí. Zdravá andulka odpočívá na jedné noze. Trvalé sezení na obou nohách při nestabilní poloze na bidle signalizuje probíhající nemoc.

Nápadné bývají i změny peří, které je načechrané a bez lesku. Dalším častým projevem nemoci je dušnost. Andulky si pak pomáhají uvolněním nebo svěšením křídel , nádech či výdech zesilují pohybem ocasu a přitom mohou vydávat slyšitelné sípavé zvuky. Velký význam má sledování kvality trusu a moči. Obojí je u zdravé andulky formované, přičemž močový podíl tvoří na vrcholu trusu bílou čepičku.

Andulky jsou bohužel náchylné k nádorům. Častým problémem doma chovaných ptáků bývá prorostlý zobák. Ptáci chovaní v klecích jsou náchylnější k obezitě a také jim hrozí větší nebezpečí vzniku tukových nádorů (lipomů). Pravidelné výlety po místnosti udržují ptáka v dobré kondici.

Andulky jsou také náchylné na trávicí potíže. Riziko onemocnění zvyšuje jeden nepříjemný návyk andulek - často zobou vlastní suchý trus, proto je velmi důležité dbát na úklid a hygienu klece.

Z vnějších parazitů se u andulek nezřídka vyskytuje parazitický roztoč Knemidocoptes pilae, který způsobuje ptačí svrab, známý pod pojmem vápenka. U andulek se projevuje hlavně na zobáku, obočí, hlavě a nohách. Rohovina zobáku je jakoby děrovaná, kůže v okolí zobáku a očí oteče. Podobné změny jsou patrné i na prstech, kde dochází k silnému bujení rohových šupinek. Tato nemoc je na štěstí dobře léčitelná.

A na závěr ještě 4 zajímavosti

  • Andulky mají na oku třetí víčko, které není běžně viditelné. Chrání oko před nečistotami. Kromě toho dokáže andulka sledovat okolí oběma očima nezávisle, podobně jako chameleon.
  • Tělo andulky pokrývá zhruba 3 000 pírek
  • Andulka má více krčních obratlů než člověk, proto dokáže otočit hlavu o 180 stupňů, podobně jako sova.
  • Pokud andulka uletí ven přes otevřené okno, s největší pravděpodobností nenajde cestu zpět. Většinou najde akustické spojení s andulkou jiného chovatele, přiletí tam za potravou a nechá se chytit.